Bydgoszcz
9C
Opady
95% wilgotność
Wiatr: 9km/h WSW
H 9 • L 9
9C
Sob
9C
Nd
9C
Pon
8C
Wt
8C
Sr
ZDMIKP: Wstrzymanie ruchu tramwajowego w okolicach węzła Garbary. Trwa oczekiwanie na pomoc medyczną dla pasażera.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPrezydent podpisał ustawę metropolitalną. Wejdzie w życie w styczniu
Andrzej Duda
28.10.2015 | 14:54

Prezydent podpisał ustawę metropolitalną. Wejdzie w życie w styczniu

Regulacja otwiera drogę do formowania obszarów metropolitalnych, także na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą.

Fot. Michał Józefaciuk / Senat RP / Wikipedia

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek uchwaloną przez sejm na początku października ustawę o powiecie metropolitalnym.

Ustawa była jednym z najgorętszych tematów dyskutowanych przez regionalnych polityków oraz posłów bydgoskich i toruńskich w ostatnich tygodniach, a więc już w trakcie trwania kampanii wyborczej. Parlamentarzyści związani z miastem nad Brdą chcieli dobrowolności w zakresie tworzenia metropolii, co otwierałoby drogę do powołania metropolii bydgoskiej. Reprezentanci Torunia chcieli z kolei ustawowych regulacji bądź to w zakresie kształtu samej metropolii (domagali się formowania jej w oparciu o oba miasta stołeczne regionu kujawsko-pomorskiego), bądź obniżenia kryterium ludnościowego umożliwiającego tworzenie drugiej metropolii w obrębie grodu Kopernika. Oba zapisy ostatecznie nie znalazły się w ustawie.

Mimo to, los regulacji nie był przesądzony. Obok Torunia, swoje pretensje zgłaszały również inne mniejsze ośrodki, które nie będą w stanie w oparciu o tę ustawę tworzyć samodzielnych metropolii. I to właśnie te środowiska miały próbować wpływać na zaplecze prezydenta Dudy, aby skierował on dokument do ponownego rozpatrzenia, tyle że już przez nowy sejm. Optował za tym między innymi prezydent Torunia Michał Zaleski, sprzeciwiało się temu z kolei Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska.

Tak się jednak nie stanie – na stronie www.prezydent.pl pojawiła się informacja, że Andrzej Duda ustawę podpisał. Zgodnie z jej zapisami, będzie ona obowiązywała od 1 stycznia 2016 roku.

Powiązane treści