Bydgoszcz
18C
Słonecznie
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 18 • L 18
19C
Sob
25C
Nd
23C
Pon
32C
Wt
29C
Sr
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePrezydent zaprezentował założenia programu przebudowy dróg gruntowych. Skorzystać mogą mieszkańcy i przedsiębiorcy
Rafał Bruski
02.12.2015 | 17:13

Prezydent zaprezentował założenia programu przebudowy dróg gruntowych. Skorzystać mogą mieszkańcy i przedsiębiorcy

Na zdjęciu: Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Fot. Eryk Dominiczak

Wyniki uzyskane na podstawie sześciu kryteriów mają utworzyć ranking dróg gruntowych przeznaczonych do remontu w pierwszej kolejności – wynika z założeń programu zaprezentowanego przez prezydenta przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Dokładnie miesiąc temu Rafał Bruski wspólnie ze swoim zastępcą Mirosławem Kozłowiczem i reprezentującym drogowców Maciejem Gustem prezentował szkic założeń programu modernizacji dróg osiedlowych. Robił to niemal w przeddzień gorącej dyskusji o tym, ile środków miasto jest w stanie przekazać na ten cel.

Dzisiaj wiemy już, że w budżecie na 2016 rok jest to 17 milionów złotych. Te pieniądze zostaną rozdysponowane między ulice, które uzyskają najwyższe rezultaty po analizie sześciu elementów: roku nadania ulicy nazwy, zagrożenia powodziowego, istotności ulicy dla układu komunikacyjnego, wskaźnika długości dróg gruntowych do ogółu dróg na osiedlu, funkcjonowania obiektów użyteczności publicznej, na przykład szkoły czy przychodni (to nowość w stosunku do listopadowych założeń), a także liczby mieszkańców. To ostatnie kryterium przeważy, gdy dwie bądź większa liczba ulic otrzyma jednakowe noty.

Audyt pozwalający wytypować drogi wymagające najpilniejszej interwencji ma odbywać się w trzyletnich cyklach. – W przypadku tych inwestycji nie ma miejsca na uznaniowość – przekonuje prezydent Bruski. I zapewnia, że podobny stopień finansowania budowy nowej nawierzchni dla „gruntówek” ma być utrzymany w kolejnych latach. Ten element programu krytykowała część radnych, którzy domagali się realizacji wrześniowej uchwały mówiącej o 35 mln zł przekazywanych rokrocznie na drogi gruntowe. Niezależny rajca Bogdan Dzakanowski zapowiadał nawet, że skieruje sprawę do sądu, jeśli Rafał Bruski jej zapisów nie wykona. Z odsieczą włodarzowi miasta przyszła jednak Regionalna Izba Obrachunkowa, która wskazała, że uchwała ma charakter intencyjny.

Prezydent Bruski przypomina, że w ostatnich latach priorytetem dla miasta były remonty głównych arterii. – Zły stan nawierzchni skutkował między innymi wzrostem wydatków na odszkodowania za kolizje spowodowane złym stanem nawierzchni. Stwarzał też niebezpieczeństwo dla pieszych – tłumaczy. O powrocie do programu naprawy „gruntówek” zdecydował jednak dopiero po wielomiesięcznej debacie, w której poza radnymi wzięli udział mieszkańcy, szczególnie z dzielnic o największej liczbie nieutwardzonych ulic.

Poza wskazywanym wcześniej rankingiem, mieszkańcy nadal zachowają możliwość modernizacji drogi gruntowej, jeśli zapewnią finansowanie na poziomie 15-25 procent projektu. Do współfinansowania projektów miasto zaprosiło także inwestorów zewnętrznych. Jeżeli firma zgromadzi co najmniej połowę środków na utwardzenie, to – po uzyskaniu zgody rady miasta i sygnowaniu porozumienia z ratuszem – może ona liczyć na wprowadzenie drogi na listę inwestycyjnych priorytetów

Powiązane treści