Bydgoszcz
17C
Niebo częściowo zachmurzone
63% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 17 • L 17
13C
Pt
16C
Sob
17C
Nd
20C
Pon
17C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPrezydent zawetował dwie ustawy. Olszewski: „To światełko w długim tunelu”
Paweł Olszewski, Platforma Obywatelska - ST
24.07.2017 | 14:31

Prezydent zawetował dwie ustawy. Olszewski: „To światełko w długim tunelu”

Na zdjęciu: Teraz trzeba usiąść i spokojnie zastanowić się, jak zreformować obszar sądownictwa – mówi Olszewski.

Fot. ST

Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. – To odważna i słuszna decyzja, za którą należy panu prezydentowi podziękować – komentuje poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski.

W poniedziałek przed południem prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, a podpisze ustawę o sądach powszechnych. – Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę Sądu Najwyższego – mówił prezydent. – Zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa – dodał i zapowiedział przygotowanie własnych projektów aktów prawnych.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny dzień protestów w Bydgoszczy. Tłumy pod pomnikiem

Prezydent podpisze trzecią ustawę, która do niego trafi, czyli dotyczącą sądów powszechnych.  Weto musiało jednak zaskoczyć przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. – Nie mam złudzeń, że teraz siedzą na Nowogrodzkiej i myślą, jak odgryźć się prezydentowi – twierdzi bydgoski poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski. Zdaniem parlamentarzysty decyzja Dudy uspokoi nastroje osób, które w ostatnich dniach – chociażby pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – protestowały przeciw zmianom proponowanym przez PiS. – Teraz trzeba usiąść i spokojnie zastanowić się, jak zreformować obszar sądownictwa – mówi Olszewski.

Poseł uważa, że ostatnie działania partii rządzącej krajem nie miały na celu naprawy wymiaru sprawiedliwości, a obsadzenie stanowisk swoimi ludźmi i przejęcie władze sądowniczej. Przestrzega też jednak przed hurraoptymizmem. – Nie przesadzałbym z mówieniem, że to nowe otwarcie. Jest to raczej światełko w tunelu, ale ten tunel jest bardzo długi – twierdzi Olszewski.

Powiązane treści