Bydgoszcz
-5C
85% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H -5 • L -5
-9C
Sr
-8C
Czw
-8C
Pt
-7C
Sob
-8C
Nd
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePrzetarg na DDR wzdłuż Grunwaldzkiej unieważniony. Cena przewyższyła zakładany budżet
Grunwaldzka_SG (9)
08.03.2018 | 16:36

Przetarg na DDR wzdłuż Grunwaldzkiej unieważniony. Cena przewyższyła zakładany budżet

Inwestycje rowerowe nie mogą doczekać się realizacji.

Na zdjęciu: Drogi dla rowerów miały powstać po obu stronach ulicy Grunwaldzkiej.

Fot. Stanisław Gazda

Kolejna zła wiadomość dla miłośników jazdy na dwóch kółkach – ZDMiKP unieważnił przetarg na budowę dróg dla rowerów wzdłuż Grunwaldzkiej i Ronda Grunwaldzkiego. Środowiska rowerowe nie są zadowolone z opieszałości przy realizacji potrzebnych inwestycji.

Przetarg na budowę infrastruktury rowerowej na odcinku od Ronda Grunwaldzkiego do Węzła Zachodniego ogłoszono w styczniu. W budżecie miasta przeznaczono na ten cel 6,5 miliona złotych. W ramach postępowania zgłosiły się trzy firmy – PBDiM Kobylarnia, które wyceniło swoje usługi na 8,78 miliona złotych, Budimex – na 9,96 miliona złotych i Affabre – na 11,3 miliona złotych. Wszystkie z nich przekroczyły zakładany budżet, lecz na ostatniej sesji rady miasta podjęto decyzję o zwiększeniu kwoty na sfinansowanie zamówienia. Dzięki temu inwestycja miała być zrealizowana przez Kobylarnie.

Przedsiębiorstwo spod Bydgoszczy nie zgodziło się jednak na przedłużenie terminu związania ofertą. Zgodnie z prawem zamówień publicznych ZDMiKP mógł zwrócić się do Budimexu, lecz miasto nie może zwiększyć kwoty zamówienia do ceny proponowanej przez warszawską firmę. W tej sytuacji drogowcy podjęli decyzje o unieważnieniu przetargu. Prawdopodobnie zostanie on rozpisany na nowo, ale powtórzenie procedury spowoduje kolejne opóźnienie budowy dróg dla rowerów.

Osoby związane ze środowiskiem rowerowym nie są zadowolone z kolejnych opóźnień przy realizacji inwestycji. Krytyka spada nie tylko na drogowców, ale i na prezydenta Rafała Bruskiego, nazwanego na forum skyscrapercity.com „rowerowo najgorszym w dziejach tego miasta”. Tempo realizacji inwestycji stricte dotyczących jednośladów jest jednak bardzo mizerne – w budżecie miasta na ten rok nie znalazły się środki na budowę DDR wzdłuż ulicy Focha i Kruszwickiej, stanowiące tzw. pierwszy pakiet rowerowy. W nim zawarto również inwestycje przy ul. Łochowskiej i Wiatrakowej – aktualnie trwa trzeci przetarg na ich realizację, ponieważ do wcześniejszych postępowań nie zgłosił się żaden chętny. Nie wiadomo też, kiedy dokładnie powstaną pasy rowerowe przy ul. Skłodowskiej-Curie.

Powiązane treści