Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 1 • L 1
0C
Pt
0C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRada Osiedla Smukała, ruchy i stowarzyszenia katolickie za odwołaniem Rafała Bruskiego
Konferencja przed ratuszem
20.07.2017 | 15:04

Rada Osiedla Smukała, ruchy i stowarzyszenia katolickie za odwołaniem Rafała Bruskiego

O nowościach poinformowali dziś dziennikarzy inicjatorzy akcji referendalnej.

Na zdjęciu: Bogdan Dzakanowski, Marcin Sypniewski i Mirosława Chmielewicz zabierali dziś głos podczas briefingu.

Fot. Stanisław Gazda

Podczas dzisiejszego briefingu przed ratuszem w Bydgoszczy inicjatorzy akcji zbierania podpisów w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Rafała Bruskiego przedstawili kolejne ruchy i stowarzyszenia, które przyłączyły się do akcji referendalnej.

Zaprezentowane panie: Hanna Marchlik z Akcji Katolickiej i Mirosława Chmielewicz z Diakonii Społecznej Ruchu Światło-Życie, przytoczyły tekst oświadczenia przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz innych grup bydgoszczan, obecnych na spotkaniu 19 lipca w Domu Parafialnym parafii pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy. Jak określono – „mieszkańcy miasta Bydgoszczy wyznania rzymsko-katolickiego oraz zaprzyjaźnione organizacje” – postanowili przyłączyć się do inicjatywy przeprowadzenia referendum dotyczącego odwołania ze stanowiska Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. W uzasadnieniu Komitet Referendalny zawarł szereg zarzutów o charakterze społecznym i gospodarczym, do których „społeczność katolików zamieszkująca miasto Bydgoszcz” dodała swoje. Chodzi o: „przyzwalanie na wystawianie w bydgoskim Teatrze Polskim bluźnierczych i pornograficznych sztuk, mimo protestów Bydgoszczan; wydanie zezwolenia na organizację Europejskiego Festiwalu Rozrywki na terenie Starego Rynku podczas Wielkiego Tygodnia w 2013 roku; skandaliczne i aroganckie wspieranie działań na rzecz finansowania z budżetu miasta procedury in-vitro”.

-Z powodu tych działań pana prezydenta – mówiła Mirosława Chmielewicz, w imieniu podpisanych pod oświadczeniem ruchów i stowarzyszeń katolickich – straciliśmy całkowicie zaufanie do niego, jako do właściwego włodarza Bydgoszczy i nie widzimy, by szanował nasze uczucia religijne i patriotyczne. Wszystkie te zarzuty sprawiają, że w naszej ocenie, Rafał Bruski nie może sprawować urzędu Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Radny Bogdan Dzakanowski poinformował, iż Rada Osiedla Smukała jest pierwszą, która podjęła uchwałę o przystąpieniu do Komitetu Referendalnego.

Niestety, nadal nie udało się dowiedzieć ile już zebrano podpisów pod wnioskiem o odwołanie Rafała Bruskiego. Dlatego, że – jak wyjaśnił Marcin Sypniewski – „sytuacja cały czas jest płynna” i pod koniec lipca zsumowane zostaną podpisy zbierane zarówno przez sztab, jak też poszczególne organizacje.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail