Bydgoszcz
21C
Słonecznie
60% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 21 • L 21
19C
Sr
16C
Czw
20C
Pt
19C
Sob
15C
Nd
PILNE: Utrudnienia w ruchu przy CH Rondo. W związku z pracami drogowymi wyłączony jest jeden pas ruchu
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaRanking Szkół Wyższych Perspektywy 2016: Jakie pozycje zajmują bydgoskie uczelnie?
write-593333_1280
09.06.2016 | 20:16

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2016: Jakie pozycje zajmują bydgoskie uczelnie?

Na zdjęciu: W rankingu badano m.in. warunki kształcenia na polskich uczelniach.

Fot. wolny dostęp

Już po raz 17. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opublikowała swój słynny ranking najlepszych uczelni akademickich w Polsce. Sprawdzamy, jak na tle innych szkół wypadają placówki działające w Bydgoszczy.

W Rankingu Szkół Wyższych PERSPEKTYWY 2016 oceniane były uczelnie akademickie, które wzięły udział we wcześniej prowadzonych badaniach ankietowych. Twórcy zestawienia brali pod uwagę placówki, w których uczy się co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych. Analizowano jedynie szkoły posiadającej przynajmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz minimum dwa roczniki absolwentów.

Celem twórców rankingu było dostarczenie informacji o tym, jak oceniane są polskie uczelnie. Aby dokładnie sprawdzić, czy dana placówka jest w stanie sprostać wyzwaniom naszych czasów, analizę przeprowadzono według następujących kryteriów: prestiż, efektywność naukowa, umiędzynarodowienie studiów, potencjał naukowy, warunki kształcenia i innowacyjność

W rankingu publicznych uczelni akademickich niekwestionowanym zwycięzcą okazał się Uniwersytet Warszawski. Na podium znalazł się również Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Niestety żadna bydgoska uczelnia nie znalazła się w pierwszej 50-tce zestawienia. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy uplasował się pomiędzy 51 a 60 miejscem, a Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pomiędzy 61 a 70 pozycją. W rankingu wzięto pod uwagę łącznie 90 publicznych uczelni akademickich.

W rankingu uczelni technicznych UTP zajęło przedostatnie miejsce. Natomiast UKW uplasowało się na ostatniej pozycji w rankingu uniwersytetów. Na samym końcu rankingu uczelni medycznych pojawiło się Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy.

Nieco lepiej bydgoskie uczelnie wypadły w innych zestawieniach Rankingu Szkół Wyższych PERSPEKTYWY 2016. UTP zajęło 25 miejsce (na 50 możliwych) w zestawieniu uczelni, w których opracowywane i realizowane są nowe technologie, instrumenty i narzędzia w obszarze badawczo-rozwojowym. Natomiast atutem UKW okazała sie psychologia. Uczelnia zajęła 15 miejsce (na 32 możliwe) w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2016, kierunku Psychologia.

Powiązane treści