Bydgoszcz
0C
Słonecznie
63% wilgotność
Wiatr: 8km/h E
H 0 • L 0
-2C
Pon
-1C
Wt
1C
Sr
4C
Czw
1C
Pt
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiNa sygnaleRatownicy odpowiedzą za utonięcie nastolatka w Borównie. Prokurator przedstawił im zarzuty
Jezioro_Borówno_08-2011a
17.10.2017 | 15:40

Ratownicy odpowiedzą za utonięcie nastolatka w Borównie. Prokurator przedstawił im zarzuty

Na zdjęciu: Do tragicznego zdarzenia doszło na terenie strzeżonego kąpieliska.

Fot. archiwum

Trzech ratowników usłyszało zarzuty w związku z utonięciem 17-latka na terenie strzeżonego kąpieliska w Borównie. Doprowadzenie do tego momentu zajęło Prokuraturze Rejonowej Bydgoszcz-Północ ponad rok.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło pod koniec lipca ubiegłego roku. Na terenie strzeżonego kąpieliska w Borównie utonął 17-letni Michał, który przebywał tam w towarzystwie m.in. rodziców. Sekcja zwłok wykazała, że chłopak zmarł w wyniku utonięcia. Szybko ustalono też, że nastolatek nie zmagał się z żadnymi chorobami serca i nie miał problemów zdrowotnych. [CZYTAJ WIĘCEJ]

W sprawie przesłuchano kilkunastu świadków, a ich wypowiedzi były bardzo rozbieżne. Niektórzy obwiniali ratowników za nieprofesjonalne zachowanie, a inni uważali, że zachowali się prawidłowo. Przełomowym momentem w śledztwie miała być analiza nagrań z monitoringu. Jednak nie pomogły one w ustaleniu kluczowej kwestii, czyli szybkości reakcji ratowników. – Na nagraniu nie widać rażących zaniedbań ze strony ratowników. Widać po prostu kapiących się ludzi, pojawia się hałas, krzyk a następnie przybiegają ratownicy – wyjaśniał w sierpniu 2016 roku prok. Adam Lis z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ.

Następnym krokiem było powołanie biegłego do spraw badania wypadków na wodzie. Wystawienie opinii w tej sprawie zajęło mu prawie rok, a wynika z niej, że ratownicy są winni. W związku z tym prokurator przedstawił zarzuty trzem osobom: ratownikowi koordynatorowi oraz dwóm ratownikom wolontariuszom.  – Ratownicy wolontariusze usłyszeli zarzuty, że w sposób nienależyty obserwowali tafle wody, a ratownik koordynator, że nienależycie obsadził gniazdo obserwacyjne oraz nie zapewnił bezpieczeństwa kąpiących się od strony jeziora i nie reagował na pierwsze wołania na pomoc – mówi prok. Lis. Każdemu z nim grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Obecnie trwają ostatnie przesłuchania, które mają doprowadzić do zamknięcia śledztwa. Akt oskarżenia ma być gotowy pod koniec października br.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail