Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 20 • L 20
20C
Pon
17C
Wt
19C
Sr
21C
Czw
25C
Pt
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaRektor UMK wystąpi na radzie miasta? Na razie o tym… nie wie
Andrzej Tretyn
24.02.2016 | 11:59

Rektor UMK wystąpi na radzie miasta? Na razie o tym… nie wie

Na zdjęciu: Czy poniedziałkowa sesja to właściwy czas na dyskusję o Uniwersytecie Medycznym z udziałem prof. Andrzeja Tretyna, rektora UMK.

Fot. Leszek Grabowski

Aby poniedziałkowa sesja rady miasta, którą zwołano na wniosek prezydenta Rafała Bruskiego, miała sens, konieczna jest obecność przedstawicieli środowiska toruńskiego, w tym – przede wszystkim – rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika profesora Andrzeja Tretyna. Jego wystąpienie wpisano do porządku obrad, ale uczelnia twierdzi, że nic o tym na razie nie wie.

We wtorek przewodniczący rady Zbigniew Sobociński zaprezentował agendę poniedziałkowej sesji. Wśród kilku punktów – wystąpienie prof. Tretyna, o którego obecność upomniał się w poniedziałek prezydent Bruski, prezentując swój pomysł na dyskusję o Uniwersytecie Medycznym. Tymczasem we wtorek nadal o ewentualnej wizycie rektora w Bydgoszczy nic na UMK nie było wiadomo. – Nadal nie otrzymaliśmy zaproszenia – komentuje w rozmowie z nami Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. – Ale podtrzymujemy stanowisko, że – gdy tylko otrzymamy oficjalne pismo – na pewno się do niego odniesiemy.

Zapytaliśmy więc w biurze rady miasta, skąd w porządku obrad znalazł się już punkt „Wystąpienie rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna”. – To propozycja, która wyszła ze strony prezydenta. Należy więc jego zapytać o motywacje – usłyszeliśmy w biurze. Próbowaliśmy się skontaktować telefonicznie z Martą Stachowiak, rzecznikiem Rafała Bruskiego, ale bez powodzenia.

Nietrudno jednak domyślić się, że pojawienie się punktu z przemową prof. Tretyna to zabieg taktyczny. Ma on wywrzeć presję na UMK, aby rektor zdecydował się stanąć przed bydgoskimi radnymi i na otwartym polu prezentować swoje stanowisko przeciwko powołaniu nowej uczelni w mieście nad Brdą. Mówił o tym w środę w rozmowie z nami także dr Zbigniew Pawłowicz.

Powiązane treści