Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 1 • L 1
0C
Pt
0C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRewitalizacja Starego Fordonu coraz bliżej. Są nowe projekty! [WIZUALIZACJE]
stary_fordon_projekt_utp
28.02.2017 | 11:44

Rewitalizacja Starego Fordonu coraz bliżej. Są nowe projekty! [WIZUALIZACJE]

W weekend odbyła się debata nt. rewitalizacji Starego Fordonu.

Na zdjęciu: W kolejnym etapie rewitalizacji prace mają objąć m.in. rynek.

Fot. Projekt studentów UTP

Wielkimi krokami zbliża się początek prac budowlanych związanych z rewitalizacją Starego Fordonu. Mieszkańcy nie próżnują i już zastanawiają się nad założeniami kolejnego etapu inwestycji.

Stary Fordon walczył o rewitalizację kilkanaście lat i wszystko wskazuje na to, że w tym roku w końcu doczeka się rozpoczęcia prac budowlanych. Miały one ruszyć już w 2016 roku, gdy miasto zarezerwowało na ten cel 6 milionów złotych, ale firma PAS Projekt z Nadarzyna nie dotrzymała terminów. Obecnie koncepcja nadal jest przygotowywana i uzupełniana o poprawki zgłaszane przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, a także samych mieszkańców. – Chcemy, żeby projekt był wysokiej jakości. ZDMiKP staje na wysokości zadania i pilnuje projektantów, którzy też robią co mogą – mówi Rafael Prętki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Koncepcja ma być gotowa w maju, a dla rozpoczęcia realizacji inwestycji kluczowe będzie jeszcze pozyskanie decyzji środowiskowej.

W następnym etapie rewitalizacji prace miałyby objąć rynek, a także marinę. Podczas sobotniej debaty na temat przyszłości Starego Fordonu zaprezentowano projekty przygotowane przez studentów II roku wzornictwa  Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego pod kierunkiem Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej. Swoje propozycje przedstawiły też dzieci. – Najmłodsi namalowali, co chcieliby na rynku. Najczęściej przewijała się fontanna w postaci strumieni tryskających z płyty oraz lodziarnia, więc będziemy dążyć w tym kierunku – mówi Prętki. Na połowę marca zaplanowano spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia z prezydentem Rafałem Bruskim.

Podczas sobotniej debaty zaprezentowano także „Fordoński Sztetl-Spacerownik” oraz stronę Nasza Bydgoska. Wręczono również nagrody za opowiadania „Stary Fordon naszych marzeń”.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail