Bydgoszcz
27C
Słonecznie
34% wilgotność
Wiatr: 7km/h SSW
H 27 • L 27
23C
Pon
25C
Wt
19C
Sr
20C
Czw
23C
Pt
PILNE: Utrudnienia w ruchu przy CH Rondo. W związku z pracami drogowymi wyłączony jest jeden pas ruchu
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRodzina 500 Plus: statystyki, bony i ochrona przed komornikiem
500+ Bydgoszcz
25.08.2016 | 18:05

Rodzina 500 Plus: statystyki, bony i ochrona przed komornikiem

W realizacji rządowego programu pojawiło się kilka zmian.

Na zdjęciu: Wnioski dostępne są w wersji papierowej oraz elektronicznej.

Fot. LG / archiwum

Podczas kilkumiesięcznej realizacji rządowego programu Rodzina 500 Plus okazało się, że nie wszystko przebiega tak, jak powinno. Postanowiono więc wprowadzić drobne zmiany.

Oczywiście nie dotyczą one sumy świadczeń wypłacanych na dziecko. Kwota ta wciąż wynosi 500 zł, ale nie musi być ona wypłacana w formie pieniężnej. Od kilku tygodniu niektóre rodziny otrzymują specjalne bony. Wprowadzono je po ty, by zapobiec marnotrawieniu środków, które powinny być przeznaczone na dzieci. Bony trafiają do rodzin, które nie wykorzystują pieniędzy zgodnie z założeniami programu. Przeważnie są do rodziny, w których przynajmniej jedna osoba ma problemy alkoholowe. Bony bardzo często realizowane są w obecności pracowników pomocy społecznej.

W województwie kujawsko-pomorskim pomoc w formie rzeczowej lub usługowej otrzymują 23 rodziny. Do 19 sierpnia decyzje o zmianie sposobu wypłaty świadczeń podjęto w ponad 90 przypadkach. Najwięcej z nich zapadło w Rypinie. W Bydgoszczy jeszcze na żadne z 23 717 dzieci objętych wsparciem nie przyznano bonów. Do 31 lipca 2016 roku w naszym mieście wypłacono łącznie 90 636 świadczeń na sumę ponad 45 mln zł. W całym województwie kwota ta wynosi ponad 410 mln zł.

Jednak nie zawsze przyznane pieniądze mogły być wykorzystywane. Zdarzały się przypadki, gdy zabierał je komornik, który nie wiedział skąd pochodzą środki znajdujące się na rachunku bankowym, z którego pobierał pieniądze na spłatę długów danej osoby. Od kilku dni obowiązują przepisy mówiące o tym, że komornik nie może zająć pieniędzy pochodzących z programu Rodzina 500 Plus. Wprowadzona nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakłada, że osoby otrzymujące różnego rodzaju świadczenia mogą posiadać specjalne subkonta, do których komornicy nie będą mieli dostępu. Warunkiem uruchomienia rachunku rodzinnego będzie przedłożenie bankowi lub kasie zaświadczenia wystawionego przez jednostki wypłacające świadczenia i zawierającego numery rachunków bankowych, z których te świadczenia są wypłacane. Otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku lub kasie prowadzących rachunek są wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Nieodpłatne jest również wydanie karty do rachunku i wypłaty z bankomatów danego banku oraz bankomatów wskazanych przez kasę.

Ponadto po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie ma możliwości, by świadczenia z programu Rodzina 500 Plus wpływały na wysokość alimentów. Niektórzy rodzice wykorzystali informacje o otrzymywaniu świadczeń wychowawczych na dzieci jako argument do obniżenia alimentów.

Powiązane treści