Bydgoszcz
17C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 17 • L 17
16C
Czw
19C
Pt
18C
Sob
24C
Nd
26C
Pon
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczWydarzeniaRowerzyści opanują Bydgoszcz
rower

Rowerzyści opanują Bydgoszcz (27.11.2015)

Listopadowy przejazd będzie szczególnie dobrze oświetlony.

Na zdjęciu: Używanie lampki rowerowej może uratować niejedno życie.

Fot. wolny dostęp

Już w najbliższy piątek (27.11) odbędzie się listopadowa Bydgoska Masa Krytyczna. Organizatorzy będą przypominać o tym, jak ważne jest oświetlenie roweru.

Przejazd rozpocznie się o godz. 18:00. Rowerzyści zgromadzą się na Starym Rynku i wspólnie z eskortą policji przejadą ulicami w Bydgoszczy. Całe wydarzenie potrwa ok. 2 godziny i zakończy się w tym samym miejscu, w którym spotkają się uczestnicy.

Każdy przejazd ma swój motyw przewodni. W listopadzie nie zabraknie dyskusji o oświetleniu roweru, które jest niezbędne szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Trzeba je posiadać po zmroku w każdym miejscu, gdyż dzięki niemu zwiększa się bezpieczeństwo rowerzysty, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Zestaw średniej jakości lampek rowerowych kosztuje niecałe 40 zł. Jest to niewielka suma w porównaniu do ceny zdrowia i życia kierujących wszelkimi pojazdami.

Przepisy jasno określają, że każdy rower powinien posiadać trzy elementy oświetlenia t.j. przednie światło koloru białego lub żółtego, tylne światło koloru czerwonego oraz tylne światło odblaskowe. Ponadto rowery nietypowej konstrukcji muszą być wyposażone w kierunkowskazy. Dodatkowymi elementami zwiększającymi widoczność rowerzysty są opaski odblaskowe przyczepiane do nadgarstków i kostek, kamizelki odblaskowe, a także paski odblaskowe na kołach lub elementach stroju.

Powiązane treści