Bydgoszcz
-2C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H -2 • L -2
6C
Nd
9C
Pon
5C
Wt
5C
Sr
6C
Czw
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleRuszył proces byłego właściciela bydgoskiego klubu. „Tam mogło dojść do zawalenia budynku”
proces ws. właściciela pubu Jack_zeznania biegłego_SF
16.05.2018 | 16:50

Ruszył proces byłego właściciela bydgoskiego klubu. „Tam mogło dojść do zawalenia budynku”

Hubert B. nie stawił się na pierwszej rozprawie w bydgoskim Sądzie Rejonowym.

Na zdjęciu: Jednym ze świadków, który zeznawał na środowej rozprawie był biegły z zakresu pożarnictwa.

Fot. Szymon Fiałkowski

W środę w bydgoskim Sądzie Rejonowym rozpoczął się proces Huberta B., byłego właściciela nieistniejącego już pubu Jack przy ulicy Długiej. Prokuratura postawiła mu dwa zarzuty.

Oskarżony nie stawił się w sądzie, bowiem odbywa wyrok w innej sprawie – za poświadczenie nieprawdy – w zakładzie karnym w Fordonie. Adwokat Huberta B. mec. Marcin Taczalski na samym początku wniósł o umorzenie sprawy w zakresie zarzutu sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej, ale wniosek został przez sąd oddalony.

Śledczy postawili Hubertowi B. dwa zarzuty. – Jest on podejrzany o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej i o tak zwaną samowolę budowlaną, czyli prowadzenie prac związanych z rozbudową i nadbudową budynku bez wymaganych pozwoleń – mówi Andrzej Szopa z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe, która prowadziła śledztwo i przygotowała akt oskarżenia. Ten ostatni śledczy oparli na opiniach biegłych. – Tam mogło dojść do zawalenia budynku – przekonuje prokurator Szopa.

Jednym ze świadków, który składał wyjaśnienia przed sądem, był biegły z zakresu pożarnictwa. Jak przyznał, obiekt był kontrolowany kilkakrotnie, pierwszy raz w 2010 roku. W styczniu 2016 roku została wydana decyzja o wyłączeniu obiektu z eksploatacji. – Miała ona rygor natychmiastowej wykonalności – zaznaczył biegły. Klub miał cztery poziomy, dwa bary i salę taneczną. W Jacku odbywały się koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej. Dobudowaną część budynku już rozebrano, a obiekt jest całkowicie wyłączony z użytkowania.

Hubertowi B. grozi nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie przyznaje się do winy i jednocześnie w żaden sposób, nawet w toku prowadzonego postępowania, nie ustosunkował się do stawianych mu zarzutów.


Powiązane treści