Bydgoszcz
24C
Niebo częściowo zachmurzone
53% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 24 • L 24
21C
Sr
23C
Czw
28C
Pt
23C
Sob
29C
Nd
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportRywalizacja połączona z nagrodami. Aktywna Bydgoszcz rusza z nową aplikacją
aplikacja Aktywna Bydgoszcz
18.04.2018 | 20:00

Rywalizacja połączona z nagrodami. Aktywna Bydgoszcz rusza z nową aplikacją

Darmową aplikację będzie można pobrać już od czwartku.

Na zdjęciu: Do grona osób zaangażowanych w projekt mogą dołączyć nowi partnerzy.

Fot. Justyna Wróblewska

Już od czwartku zarówno bardziej, jak i mniej aktywni fizycznie mieszkańcy Bydgoszczy i regionu będą mogli korzystać z nowej aplikacji mobilnej nazwanej Aktywna Bydgoszcz. Wyróżnikiem nowego projektu na tle innych tego typu działań ma być możliwość zdobywania rabatów i nagród za swoje sportowe poczynania. 

ZOBACZ TEŻ: Bydgoszcz planuje strefę kibica na piłkarskie mistrzostwa świata. Gdzie obejrzymy mecze?

Aplikacja stworzona z myślą o bydgoszczanach to pomysł osób prowadzących portal Aktywna Bydgoszcz funkcjonujący pod nadzorem bydgoskiego magistratu. Od strony technicznej odpowiada za niego firma RosMedia, która podjęła się przygotowania aplikacji. O zasadach jej funkcjonowania oraz korzyściach płynących z jej użytkowania opowiedziały w środowe południe w Myślęcinku osoby zaangażowane w realizacje projektu.

Zaczyna się sezon wiosenno-letni, sezon aktywności i z tej okazji miasto Bydgoszcz przygotowało specjalną aplikację mobilną – takimi słowami rozpoczął spotkanie dyrektor biura promocji miasta Łukasz Krupa. Szczegóły dotyczące projektu wyjaśnił jego pomysłodawca Tomasz Dobrowolski, który podkreślił, że całkowicie darmowa aplikacja będzie dostępna dla każdego. Jest dedykowana nie tylko osobom aktywnym sportowo, ale również tym, którzy tylko sporadycznie uprawiają sport.

Do wyboru będzie szereg dyscyplin, a przy każdej z nich ukazane zostaną podstawowe parametry takie jak: dystans, czas, trasa oraz spalone kalorie. Informacje o zrealizowanych aktywnościach będą zapisywane na indywidualnych profilach każdego użytkownika. – Możemy na bieżąco monitorować swoje statystyki  i swoją historię według danej dyscypliny – wyjaśnia Dobrowolski.

Zapisywanie takich danych ma również zachęcić mieszkańców miasta i regionu do podejmowania sportowych rywalizacji między sobą. Mogą one przebiegać indywidualnie lub drużynowo, na przykład osiedlowo. Twórcy aplikacji mają nadzieję, że w ten sposób uda im się również w pewnym stopniu zastąpić rywalizację rowerową European Cycling Challenge, która nie zostanie w tym roku zorganizowana. – Wiemy, że Włosi się z tego wycofali. Chcielibyśmy przynajmniej na razie na naszym rynku bydgoskim chociaż troszeczkę zastąpić tę aplikację, tworząc rywalizację, czy to rowerzystów czy biegaczy, zamykając się na przykład w obszarach osiedli, tak żebyśmy wybrali na przykład najbardziej rowerowe osiedle i byśmy tam mogli zakończyć sezon rowerowy i nagrodzić tych mieszkańców, którzy najczęściej wsiadali na rowery – zapowiada Dobrowolski.

Na nagrody oraz rabaty będą mogli liczyć wszyscy użytkownicy aplikacji. W jaki sposób? – Mamy również program, który umożliwia nam przeliczanie pokonanych kilometrów na punkty. Te punkty wymieniamy, dzięki naszym partnerom, na rabaty lub inne upominki. Biegamy czy jeździmy na rowerze, a jednocześnie jeszcze zyskujemy dodatkowe rabaty na zakup sprzętu czy innych usług – wyjaśnia Dobrowolski i dodaje, że aplikacja nie jest ograniczona terytorialnie, wiec korzystać z niej będzie można także podczas wycieczek do innych miast czy państw. Kilometry uzyskane poza granicami Bydgoszczy również będą przeliczane na punkty umożliwiające zdobycie zniżek.

Limit punktów przy każdym rabacie określa oferujący go partner. Jak na razie w tym gronie znajdują się: Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”, Klubben.pl, sklep sportowy Olimpia, Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu oraz Sport Factory.

Aplikacja Aktywna Bydgoszcz jest kompatybilna ze stroną internetową o takiej samej nazwie, więc w obu miejscach będzie można znaleźć informacje na przykład o imprezach organizowanych na terenie Bydgoszczy i stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. Co więcej, w aplikacji już na samym początku jej funkcjonowania pojawią się sugerowane trasy biegowe czy rolkarskie, wszystkie miejsca kojarzące się z aktywnością fizyczną takie jak baseny czy orliki oraz mapa stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. – Dodatkowym elementem, który wprowadziliśmy jest mapa stacji rowerowych, tak żeby osoba, która już pobierze naszą aplikację, mogła z tego poziomu sprawdzić, gdzie się znajduje najbliższa stacja i jakie jest obłożenie tych rowerów i czy rower jest tam dostępny czy nie – mówi pomysłodawca projektu.

ZOBACZ TEŻ: Nowe stacje, nowy kolor, nowe funkcjonalności. Co w tym roku zmieni się w rowerze miejskim? [LISTA STACJI]

W planach twórców aplikacji jest też organizacja różnorodnych gier miejskich. Najistotniejsze jest jednak poznawanie preferencji mieszkańców poprzez analizowanie użytkowanych przez nich tras oraz wybieranych dyscyplin. Tego typu informacje mają posłużyć przyszłym działaniom związanym z rozbudową i tworzeniem nowych terenów rekreacyjnych i sportowych. – Dzięki aplikacji będziemy wiedzieć, co jeszcze warto zrobić w Myślęcinku – podaje jako przykład Bożena Hennig, rzecznik prasowy Myślęcinka.

Aplikacja już w ten czwartek będzie dostępna dla użytkowników systemu android, a posiadacze smartfonów z systemem iOS muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. – Trwają prace techniczne, w tym weryfikacja danych przez firmę Apple – wyjaśniają osoby zaangażowane w projekt, licząc, że zakończy się ona pozytywnie już niedługo.

Z aplikacji jako pierwsi mogli skorzystać organizatorzy Enea Bydgoszcz Triathlon, którzy wcielili się w role testerów. – Z poziomu konta testowego wszystko działało fantastycznie. Poza tym zauważyliśmy kilka ciekawych funkcji, w których ta aplikacja może się rozwijać, czyli przede wszystkim te wspomniane gry miejskie, które mogą aktywizować nie tylko te osoby, które na co dzień biegają czy jeżdżą na rowerze, ale też całe rodziny, bo to może być sport w formie rozrywki – podsumował testy Jakub Kubiński, dyrektor sportowy Enea Bydgoszcz Triathlon i dodał – Kibicujemy projektowi i będziemy go wspierać.

Powiązane treści