Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 18 • L 18
25C
Sob
22C
Nd
24C
Pon
23C
Wt
23C
Sr
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRząd chwali się po 100 dniach. „Uratowaliśmy Pesę”
ED161-004,_Trako_2015,_2015-09-25_(Muri_WG_2015-34)
27.02.2016 | 12:35

Rząd chwali się po 100 dniach. „Uratowaliśmy Pesę”

Na zdjęciu: Darty prezentowane były w Polsce oraz za granicą.

Fot. wikipedia / fot. Jakub Murat (Muri)

– Te sto dni to wielka satysfakcja z tego, że mieliśmy bezpośredni wpływ na uratowanie Pesy – tak mówił Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji podsumowującej sto dni swojego urzędowania. Co takiego zrobił rząd? 

Minister powiedział, że to dzięki aktywności rządu udało się uratować kontrakt na dostawę 20 pociągów dla PKP Intercity. Firma miała bardzo duże opóźnienia w produkcji pociągów Dart. Termin realizacji kontraktu wyznaczono na 14 grudnia 2015 r. Pociągi nie zostały dostarczone na czas, lecz dzięki porozumieniu podpisanemu przez zarządy Pesy i PKP Intercity przewoźnik zapłacił za darty przelewając pieniądze na specjalne konto bankowe. Zgodnie z zawartą ugodą Pesa miała otrzymać je dopiero po odbiorze pociągów, które miały zostać oddane do końca grudnia 2015 roku.

Adamczyk podkreślił, że to aktywność Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwa Rozwoju doprowadziła do możliwości aneksowania umowy, a przede wszystkim terminu jej wykonania i sposobu rozliczenia. Rząd szukał porozumienia z Komisją Europejką.

Szef resortu infrastruktury uważa, że to poprzednia ekipa doprowadziła do wielu zaniedbań w realizacji tego kontraktu. – Na szczęście kierownictwo resortu i PKP Intercity stanęło tu na wysokości zadania. Teraz rozliczyliśmy bez mała sto procent środków i uważam to za wielki sukces – powiedział Adamczyk.

Powiązane treści