Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
95% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 7 • L 7
7C
Pt
5C
Sob
8C
Nd
11C
Pon
12C
Wt
PILNE: Źle zaparkowany pojazd na ul. Chodkiewicza. Tramwaje linii nr 4 i 6 skierowane zostały na Las Gdański.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRzeka możliwości okazała się za płytka. Bydgoszcz znowu bez rządowych pieniędzy
bulwary_brda
22.03.2016 | 14:15

Rzeka możliwości okazała się za płytka. Bydgoszcz znowu bez rządowych pieniędzy

Ministerstwo Rozwoju rozstrzygnęło dwuetapowy konkurs na dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych w polskich miastach.

Na zdjęciu: Bydgoszcz chciała z rządowego wsparcia sfinansować projekt odnowy terenów nadbrzeżnych.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Ponad 43 miliony złotych rozdzielił resort rozwoju w ramach konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast”. W gronie dwudziestu samorządów, które otrzymały wsparcie, nie znalazła się Bydgoszcz. Była… dwudziesta pierwsza.

Czterech punktów zabrakło, aby tereny nad Brdą miasto mogło rewitalizować także z rządowych pieniędzy. Bydgoszcz otrzymała w drugim etapie konkursu (zakwalifikowała się do niego, wspólnie z 56 innymi podmiotami, latem ubiegłego roku) 476 punktów. Dwa ostatnie miasta, które uzyskały wsparcie, a więc Opole Lubelskie oraz Stalowa Wola, zainkasowały po 480. Punkty przyznawane były na podstawie tzw. fiszek projektowych, czyli wstępnych założeń zgłaszanych przedsięwzięć wraz z charakterystyką opisową i przewidywanymi efektami rewitalizacji. – Rewitalizacja jest ważną częścią myślenia o rozwoju miast – powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym dla samorządów – wyjaśnia wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Bydgoszcz zgłosiła do ministerialnego konkursu projekt „Rzeka możliwości”. Zakładał on dalszą ekspansję w kierunku wody – program obejmował aktywizację społeczno-gospodarczą zarówno terenów śródmiejskich, ale także znajdujących się na obszarze Starego Fordonu. „W przypadku rewitalizacji terenów nadrzecznych wyzwaniem jest aktywizacja mieszkańców takich obszarów oraz zagospodarowanie terenów prywatnych” – podkreślał w uzasadnieniu wniosku bydgoski ratusz.

Na szczycie listy rankingowej ministerstwa znalazł się Włocławek. Uzyskał on aż 580 punktów na rewitalizację tamtejszego śródmieścia. Nie oznacza to jednak, że otrzymał najwięcej pieniędzy – trafiło do niego bowiem niemal 1,2 miliona złotych, podczas gdy Warszawa (druga pod względem końcowej oceny) otrzymała wsparcie przekraczające 4 mln zł. Łączna pula dotacji w konkursie wyniosła 43,7 mln zł.

To już kolejne w ostatnich tygodniach niekorzystne rozstrzygnięcie dla Bydgoszczy przy podziale rządowych środków. Pod koniec lutego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało bowiem miastu wsparcia na prace konserwatorskie przy Młynach Rothera. Urząd miasta odwołał się od tej decyzji.

Powiązane treści