Bydgoszcz
14C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h E
H 14 • L 14
14C
Pon
15C
Wt
15C
Sr
17C
Czw
16C
Pt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRzeka możliwości okazała się za płytka. Bydgoszcz znowu bez rządowych pieniędzy
bulwary_brda
22.03.2016 | 14:15

Rzeka możliwości okazała się za płytka. Bydgoszcz znowu bez rządowych pieniędzy

Na zdjęciu: Bydgoszcz chciała z rządowego wsparcia sfinansować projekt odnowy terenów nadbrzeżnych.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Ponad 43 miliony złotych rozdzielił resort rozwoju w ramach konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast”. W gronie dwudziestu samorządów, które otrzymały wsparcie, nie znalazła się Bydgoszcz. Była… dwudziesta pierwsza.

Czterech punktów zabrakło, aby tereny nad Brdą miasto mogło rewitalizować także z rządowych pieniędzy. Bydgoszcz otrzymała w drugim etapie konkursu (zakwalifikowała się do niego, wspólnie z 56 innymi podmiotami, latem ubiegłego roku) 476 punktów. Dwa ostatnie miasta, które uzyskały wsparcie, a więc Opole Lubelskie oraz Stalowa Wola, zainkasowały po 480. Punkty przyznawane były na podstawie tzw. fiszek projektowych, czyli wstępnych założeń zgłaszanych przedsięwzięć wraz z charakterystyką opisową i przewidywanymi efektami rewitalizacji. – Rewitalizacja jest ważną częścią myślenia o rozwoju miast – powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym dla samorządów – wyjaśnia wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Bydgoszcz zgłosiła do ministerialnego konkursu projekt „Rzeka możliwości”. Zakładał on dalszą ekspansję w kierunku wody – program obejmował aktywizację społeczno-gospodarczą zarówno terenów śródmiejskich, ale także znajdujących się na obszarze Starego Fordonu. „W przypadku rewitalizacji terenów nadrzecznych wyzwaniem jest aktywizacja mieszkańców takich obszarów oraz zagospodarowanie terenów prywatnych” – podkreślał w uzasadnieniu wniosku bydgoski ratusz.

Na szczycie listy rankingowej ministerstwa znalazł się Włocławek. Uzyskał on aż 580 punktów na rewitalizację tamtejszego śródmieścia. Nie oznacza to jednak, że otrzymał najwięcej pieniędzy – trafiło do niego bowiem niemal 1,2 miliona złotych, podczas gdy Warszawa (druga pod względem końcowej oceny) otrzymała wsparcie przekraczające 4 mln zł. Łączna pula dotacji w konkursie wyniosła 43,7 mln zł.

To już kolejne w ostatnich tygodniach niekorzystne rozstrzygnięcie dla Bydgoszczy przy podziale rządowych środków. Pod koniec lutego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało bowiem miastu wsparcia na prace konserwatorskie przy Młynach Rothera. Urząd miasta odwołał się od tej decyzji.

Powiązane treści