Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
98% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 0 • L 0
0C
Nd
-4C
Pon
1C
Wt
-0C
Sr
4C
Czw
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISanepidy wygrały. Ustawa demontująca inspekcję sanitarną do poprawki
DSC_0328 (Copy)
19.07.2017 | 11:44

Sanepidy wygrały. Ustawa demontująca inspekcję sanitarną do poprawki

Bitwa wygrana, ale wojna jeszcze nie...

Na zdjęciu: Baner na płocie okalającym budynek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy,

Fot. Stanisław Gazda

W sanepidach w całym kraju odbywały się protesty przeciwko powołaniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, mającej odebrać część kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Protesty związane były także m.in. z obawą zwolnień pracowników. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o PIBŻ nie odbędzie się, ponieważ projekt został wycofany z Sejmu. Ma wrócić, ale już w innej formie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowa ustawa o Sanepidzie. Trwa pogotowie strajkowe

-Bitwa została wygrana, ale wojna jeszcze nie. Dobre i to, że decydentów przekonały nasze argumenty. To będzie to tylko z korzyścią dla nas wszystkich, zwłaszcza dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków – mówi w rozmowie z nami Marek Drążyk, Przewodniczący Sekcji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Kilka tygodni temu ustawa dotycząca połączenia inspekcji odpowiadających za nadzór nad bezpieczeństwem żywności i przekazania kompetencji w tym zakresie Ministerstwu Rolnictwa została przyjęta przez Radę Ministrów i skierowana do prac w Sejmie. Przy towarzyszących protestach pracowników sanepidów i krytyce „Solidarności”, zaczęły się pojawiać glosy, że rząd rozważa wycofanie się z reformy. Rząd nie rezygnuje zupełnie z wprowadzenia ustawy. Ma być ona wdrożona w innej formie. Być może nowa inspekcja żywności powstanie obok sanepidu.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail