Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 9 • L 9
8C
Sr
11C
Czw
10C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSetki milionów na inwestycje. Prezydent przedstawił założenia budżetowe na przyszły rok
Piotr Tomaszewski, Rafał Bruski
16.11.2015 | 18:22

Setki milionów na inwestycje. Prezydent przedstawił założenia budżetowe na przyszły rok

W projekcie budżetu miasta na 2016 rok znalazły się między innymi pieniądze na wdrożenie programu budowy dróg gruntowych.

Na zdjęciu: Piotr Tomaszewski, skarbnik miasta oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Fot. Eryk Dominiczak

17 milionów złotych, a więc niemal połowę tego, czego domagała się opozycja, zaplanował na utwardzanie ulic osiedlowych w budżecie Bydgoszczy na 2016 rok prezydent Rafał Bruski. Ale pula środków na inwestycje w mieście, wliczając w to plany miejskich spółek, opiewa na kwotę niemal 30-krotnie wyższą.

Według planów ratusza, w przyszłym roku zrealizowane zostaną inwestycje za 480 milionów złotych. Wśród nich znajdą się zarówno te, które mają szanse na dofinansowanie ze środków unijnych, jak i takie, które tego wsparcia będą na pewno pozbawione. W przypadku tych pierwszych mowa między innymi o przedłużeniu trasy Uniwersyteckiej (na 2016 r. zapisano 23 mln zł na ten cel) czy rozpoczęciu budowy łącznika tramwajowego na odcinku rondo Kujawskie – rondo Bernardyńskie (blisko 50 mln zł, uwzględniając zakup taboru). Wyłącznie ze środków własnych budowana będzie z kolei szkoła w Fordonie przy ulicy Bora-Komorowskiego (ponad 23 mln zł) oraz bardzo mocno nagłośnione medialnie „gruntówki”.

Na te ostatnie w przyszłorocznym budżecie może znaleźć się nawet 17 mln zł. Skąd te środki? Po pierwsze, 5 mln zł to kwota zarezerwowana na potrzeby Programu 25/75, który w głównej mierze obejmował właśnie budowę nowej nawierzchni osiedlowych dróg. Po drugie, kolejnych pięć milionów stanowi przesunięcie środków z puli na modernizację ulic głównych. I wreszcie po trzecie, 7 mln zł miasto planuje pozyskać wskutek podniesienia podatku od nieruchomości. Nie ma być to – w ocenie prezydenta Bruskiego – bardzo mocny skok. Miasto chce bowiem dopasować wysokość stawek do tych proponowanych przez Ministerstwo Finansów. W praktyce ma to oznaczać wzrost o 7 złotych dla prywatnych posiadaczy 100-metrowego mieszkania, a także o 112 złotych dla przedsiębiorców dysponujących przestrzenią 150 m kw.

Zdaniem Bruskiego i skarbnika miasta Piotra Tomaszewskiego, kluczowa dla kondycji finansów miasta jest wiadomość o kolejnym wzrośnie nadwyżki operacyjnej. Różnica pomiędzy dochodami a wydatkami bieżącymi miasta ma wzrosnąć ze 107,5 do 125,7 mln zł. Środki te mają w pierwszej kolejności posłużyć – obok kredytów – za wkład własny do kolejnych inwestycji, a także umożliwić bilansowanie się miejskiej kasy w latach kolejnych.

Kluczowe inwestycje miasta w roku 2016:
– budowa linii tramwajowej wzdłuż ulicy Kujawskiej wraz z zakupem nowego taboru (48,6 mln zł – kwota tylko na 2016 r.),
– rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej – od Węzła Zachodniego do węzła w Pawłówku (48,1 mln zł),
– budowa szkoły w Fordonie – ulica Tadeusza Bora-Komorowskiego (23,2 mln zł),
– przedłużenie trasy Uniwersyteckiej (23 mln zł),
– przebudowa ulicy Chodkiewicza (20,2 mln zł),
– rewitalizacja Starego Rynku i Starego Fordonu (18,1 mln zł),
– budowa lodowiska na Babiej Wsi (15,6 mln zł),
– rewitalizacja Młynów Rothera (14,4 mln zł),
– budowa dróg dla rowerów (11,9 mln zł).

Do tematu budżetu miasta na 2016 rok wrócimy.

Powiązane treści