Bydgoszcz
10C
Słonecznie
34% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 10 • L 10
9C
Pon
9C
Wt
12C
Sr
14C
Czw
17C
Pt
PILNE: Źle zaparkowany pojazd na ul. Chodkiewicza. Tramwaje linii nr 4 i 6 skierowane zostały na Las Gdański.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaSetna rocznica urodzin Jeremiego Przybory. „Dwukrotnie związał się z Bydgoszczą”
Jeremi Przybora
12.12.2015 | 14:30

Setna rocznica urodzin Jeremiego Przybory. „Dwukrotnie związał się z Bydgoszczą”

Współtwórca Kabaretu Starszych Panów mówił o mieście nad Brdą "mój Neapol".

Na zdjęciu: Jeremi Przybora w roku 1951.

Fot. Wikipedia / wolna licencja

W sobotę przypada setna rocznica urodzin Jeremiego Przybory, artysty kabaretowego, satyryka, ale także poety i pisarza. Zarówno przed II wojną światową, jak i po niej jego losy skrzyżowały się z Bydgoszczą.

Przybora znany jest szerokiej publiczności jako współtwórca – z Jerzym Wasowskim – Kabaretu Starszych Panów. Był jednak człowiekiem rozlicznych talentów – tworzył słuchowiska radiowe, cykl programów telewizyjnych, był także autorem libretta do musicalu „Piotruś Pan”, wydał ponadto kilka własnych opowiadań i wspomnień, a także tom wierszy „Piosenki prawie wszystkie”.

Artysta po raz pierwszy trafił do Bydgoszczy już w latach dwudziestych, gdy był jeszcze w wieku szkolnym. Zamieszkał na terenie dzisiejszego Fordonu, uczęszczał przy tym do Miejskiego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego im. Mikołaja Kopernika w mieście nad Brdą. Po wojnie wrócił do Bydgoszczy – tyle że już jako pracownik tutejszej rozgłośni radiowej. Był z nią związany w latach 1945-1948.

O jego związkach i słabości do miasta, które nazywał „swoim Neapolem”, można było sporo usłyszeć podczas uroczystości odsłonięcia dębu poświęconego obu twórcom Kabaretu Starszych Panów pod koniec listopada. Poza rodziną i przedstawicielami Bydgoszczy, pojawiła się na niej między innymi przyjaciółka Jeremiego Przybory – Magda Umer.

Powiązane treści