Bydgoszcz
13C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 9km/h W
H 13 • L 13
14C
Pt
15C
Sob
19C
Nd
21C
Pon
24C
Wt
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISkażone jaja w naszym regionie!
jajka skażone
11.08.2017 | 13:10

Skażone jaja w naszym regionie!

Skażone jajka w kujawsko-pomorskim.

Na zdjęciu: Jajka.

Fot. SG

Skażone fipronilem jaja trafiły do odbiorców m.in. w Kujawsko-Pomorskiem. Chodzi o 40 tysięcy jaj ugotowanych na twardo i obranych ze skorupki: miały trafić do sałatek i przetworów.

Na szczęście nie trafiły do konsumentów. Ogromną partię jaj, pochodzących z Holandii i Niemiec, GIS zdążył zatrzymać jeszcze w zakładach przetwórstwa.

Inspektorat nie wyklucza jednak, że skażone jaja mogą docierać do naszego kraju również innymi kanałami.

Jakie działania zostały podjęte w WSSE w Bydgoszczy? O tym w rozmowie z nami mówi Zastępca Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy Danuta Banaczek.

Do jednej z firm na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (pow. bydgoski) trafiła jedna niewielka partia jaj potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem (ok. 6 kg). Dzięki natychmiastowo podjętym działaniom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jaja te nie dotarły do żadnego z konsumentów – nie wprowadzono ich do obrotu. Produkt został niezwłocznie wycofany i zostanie zwrócony do niemieckiego dostawcy/producenta w całości.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje fipronil jako substancję „umiarkowanie toksyczną” w przypadku spożycia znacznych ilości. Może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

Powiązane treści