Bydgoszcz
-8C
Słonecznie
78% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H -8 • L -8
-12C
Pon
-13C
Wt
-12C
Sr
4C
Czw
2C
Pt
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeŚluza na Okolu będzie modernizowana. Co z następnymi?
sluza_okole
20.10.2015 | 16:13

Śluza na Okolu będzie modernizowana. Co z następnymi?

Modernizacja ma odbyć się w 2016 roku.

Na zdjęciu: W czasie konferencji prasowej zaprezentowano makietę wyremontowanej śluzy.

Fot. Sebastian Torzewski

Śluza na Okolu ma doczekać się modernizacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa z wykonawcą.

Plany remontu zostały już zaakceptowane w ministerstwie i teraz potrzebują jedynie zgody Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co ma być jedynie formalnością. – Dotychczasowa praca wymagała wielu spotkań i negocjacji. Narodowy Fundusz powinien w przyszłym tygodniu dokończyć formalności – mówi Magdalena Żmuda z RZGW.

W tym roku ogłoszony zostanie przetarg, który z uwagi na wysoką kwotę zamówienia (17 milionów złotych) musi być przetargiem europejskim, a to wydłuża procedurę do 40 dni. W przyszłym roku miałby się odbyć remont śluzy, a do 2020 roku planowana jest modernizacja pozostałych pięciu. W ich przypadku pojawia się jednak przeszkoda finansowa – Na razie mamy środki tylko na śluzę na Okolu, która jest w najgorszym stanie. Chcemy jednak walczyć o pieniądze na pracę z pozostałymi śluzami – tłumaczy Żmuda.

Remont może skomplikować organizację imprez wodnych w mieście, np. Steru na Bydgoszcz. Prezydent Rafał Bruski przyznaje, że taka sytuacja ma plusy i minusy. – Każdy remont to informacja dobra i zła. Trzeba to wszystko przetrwać, pojawiają się utrudnienia, ale potem nowa infrastruktura będzie nam służyć przez wiele, w tym przypadku nawet kilkadziesiąt, lat – mówi prezydent.

Powiązane treści