Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 4 • L 4
-1C
Pt
-1C
Sob
0C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaSpór o nazwę bydgoskiego lotniska. Wniosek o jej zmianę bez rekomendacji
Port Lotniczy Bydgoszcz
28.06.2016 | 17:46

Spór o nazwę bydgoskiego lotniska. Wniosek o jej zmianę bez rekomendacji

Zmiana szyldu na Port Lotniczy Bydgoszcz - Toruń nie jest ani przesądzona, ani nie - niemożliwa.

Na zdjęciu: Terminal Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Sprzeciw dwóch przedstawicieli Bydgoszczy zasiadających w radzie nadzorczej spółki Port Lotniczy Bydgoszcz SA oraz konstrukcja jej statutu wystarczyły, aby wspomniana rada nie mogła pozytywnie zaopiniować pomysłu wprowadzenia do nazwy lotniska członu „Toruń”. Tyle że było to jedynie preludium do zaplanowanego na lipiec walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoskie lotnisko z Toruniem w nazwie? „Ktoś chce wywołać kolejną wojenkę”

Po wtorkowym posiedzeniu rola rady nadzorczej się kończy. Decyzja o zmianach zapadnie już na poziomie właścicielskim – przyznaje Piotr Tomaszewski, skarbnik miasta i jeden z dwóch reprezentantów miasta nad Brdą w radzie (łącznie jest ich sześciu, z czego trzech ma urząd marszałkowski, jednego – Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze SA). Mimo to, po zakończeniu posiedzenia rady, ze strony przedstawicieli marszałka nie brakowało zabiegów socjotechnicznych, aby próbować ogłosić sukces. Olgierd Sobkowiak, przewodniczący RN, mówił tak: Większość członków rady opowiedziała się za dokapitalizowaniem i zmianą nazwy. Rada opiniuje te zmiany i przedstawia rekomendacje na walnym zgromadzeniu. Zaznaczam, że do rekomendacji potrzebnych jest 5 na 6 głosów.

Podczas wtorkowej rady nadzorczej tej większości nie udało się uzyskać. Jak wynika z oficjalnego komunikatu PLB, „za” głosowały cztery osoby, „przeciw” – dwie. Z naszych informacji wynika jednak, że ostatecznie przedstawiciel PP PL miał w dodatku wstrzymać się od głosu. Z żadnym z reprezentantów tego mniejszościowego udziałowca nie udało nam się dotąd porozmawiać i potwierdzić tych wiadomości. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król zapewnił jednak na Facebooku, że w lipcu – już na walnym zgromadzeniu – przedstawiciel spółki zrzeszającej rodzime lotniska zagłosuje przeciwko zmianie nazwy.

Warto przypomnieć, że zmiana nazwy miałaby być elementem transakcji wiązanej. Toruń, który chce dołączyć do nazwy portu, oczekuje tego w zamian za nabycie nowych akcji Portu Lotniczego Bydgoszcz. Wartość udziałów miałaby wynosić około pięciu milionów złotych. – Nie zaspokojono mojej ciekawości i nie wiadomo, w jaki sposób te pieniądze miałyby zostać spożytkowane – przekonuje Piotr Tomaszewski. A prezydent Rafał  Bruski dodaje: Lotnisko w minionej perspektywie unijnej nie wykorzystało kilkudziesięciu milionów złotych, które leżały na stole. Były zapisane w stosownych dokumentach, nie trzeba było o nie walczyć w konkursach.

Tymczasem, jak ustaliliśmy, kwota proponowana przez stronę toruńską nie musi być przypadkowa. Obecny kapitał zakładowy PLB SA to niespełna 95 milionów złotych. Pojawienie się dodatkowych 5 mln zł spowodowałoby, że Toruń miałby ponad pięć procent udziałów. A to z kolei oznacza, że mógłby wprowadzić swojego przedstawiciela do rady nadzorczej. Dzięki temu rozrosłaby ona się do siedmiu członków (maksymalny dopuszczalny statutem pułap). Tyle że liczba głosów potrzebna do przegłosowania uchwał pozostałaby niezmienna (wynosiłaby, tak samo jak teraz, pięć) i sami przedstawiciele Bydgoszczy nie mogliby ich potencjalnie blokować.

Prezes lotniska Tomasz Moraczewski w specjalnym oświadczeniu przekazanym po południu mediom raz jeszcze podkreślił, że jego zdaniem propozycja toruńska jest dla kierowanej przez niego spółki dobra. „Podstawowym zadaniem władz portu jest dalszy rozwój bydgoskiego lotniska. Są to zarówno działania marketingowo-handlowe, jak też związane z poszukiwaniem finansowania. Przedstawiona przez Toruń propozycja wsparcia finansowego lotniska wypełnia oba kryteria. Lotnisko zyskuje dodatkowe fundusze oraz z punktu widzenia promocyjnego zwiększa swoją rozpoznawalność wśród pasażerów” – czytamy w dokumencie.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy nad tematem zmiany nazwy lotniska na Port Lotniczy Bydgoszcz – Toruń ma pochylić się już za kilka tygodni. Jego dokładny termin nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że udziałowcy muszą spotkać się w lipcu.

Do tematu wrócimy.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail