Bydgoszcz
17C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 17 • L 17
18C
Pt
19C
Sob
25C
Nd
26C
Pon
26C
Wt
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBlogiSport jest wspaniałą wizytówką kraju
22.08.2004 ATENY IGRZYSKA OLIMPIJSKIE WIOSLARSTWO ROBERT SYCZ TOMASZ KUCHARSKI
FOT KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA
17.10.2015 | 12:48

Sport jest wspaniałą wizytówką kraju

Kiedy sportowcy zdobywają medale na Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata mówi się o nich na całym świecie podkreślając z jakiego państwa pochodzą, często też z jakiego są miasta.

Na zdjęciu: Zdjęcie ze zbiorów Roberta Sycza

Fot. Kuba Atys

Sport jest wspaniałą wizytówką kraju. Kiedy sportowcy zdobywają medale na Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata mówi się o nich na całym świecie podkreślając z jakiego państwa pochodzą, często też z jakiego są miasta. Natomiast, by te medale były zdobywane, sportowcy muszą mieć stworzone warunki do treningu. Mam tu na myśli nie tylko zawodników uprawiających sport „zawodowo”. Mam na myśli stworzenie warunków do sportowego rozwoju społeczeństwa. Dlatego uważam, że w jeszcze większym wymiarze należy postawić na rozwój infrastruktury sportowej, na budowanie obiektów przystosowanych również dla osób niepełnosprawnych, dla których sport jest niezmiernie istotny. Wciąż, szczególnie w małych miejscowościach brakuje sal sportowych, boisk, ścieżek rowerowych, nie wspominając już o pływalniach. Chciałbym poczynić starania w kierunku stworzenia możliwości udziału dzieci i młodzieży w bezpłatnych zajęciach sportowych. W dobie internetu i łatwości dostępu do urządzeń multimedialnych problemem staje się zachęcenie dzieci i młodzieży do czynnego uprawiania sportu, dlatego trzeba prowadzić kampanię edukacyjną uświadamiającą, że sport konieczny jest do utrzymania dobrej kondycji i zdrowia.

Większa część mojego życia była związana z wioślarstwem dlatego szczególnie leży mi na sercu sprawa toru wioślarskiego w Bydgoszczy. W związku z tym chciałbym aby obiekt ten był porównywalny z obiektem w Poznaniu. Marzy mi się by odbywały się tu międzynarodowe imprezy sportowe rangi mistrzowskiej, nie tylko w wioślarstwie ale też pokrewnym mu kajakarstwie. Do tego toru mam szczególny sentyment bowiem właśnie na nim  (gdy byłem jeszcze młodzikiem) zdobyłem swój pierwszy w życiu medal Mistrzostw Polski. To właśnie tu rozpoczęła się moja droga do sukcesu sportowego. Chciałbym aby i inni mogli mnie naśladować.

Drugim ważnym obiektem jest lodowisko. Bydgoszcz ma duże tradycje w hokeju i należy je nie tylko kultywować ale i rozwijać. Naprawdę żal mi patrzeć na Torbyd. Myślę, że stworzenie kompleksu sportowego, na który składałaby się Łuczniczka , Artego Arena, klub wioślarski Lotto Bydgostia oraz właśnie nowe lodowisko spowodowałoby ożywienie nabrzeża Brdy oraz wzrost zainteresowania mieszkańców różnymi dyscyplinami sportu. Myślę, że tylko poprzez dawanie dobrego przykładu możemy wychowywać młode pokolenia. Sport uczy wartości i ciężkiej pracy. Chciałbym aby kultura fizyczna w Polsce rozwijała się i żebyśmy dorównali w tej kwestii krajom zachodnim.

Ponadto zależy mi na rozwoju polityki prorodzinnej w Polsce. Uważam, że powinny być większe ulgi podatkowe dla rodziców uzależnione oczywiście od ich dochodów. Myślę, że rodzice powinni mieć możliwość odliczania od podatku płatnych zajęć sportowych (czy też edukacyjnych) dla dzieci. Zależałoby mi także na szczególnym wsparciu rodzin, które mają niepełnosprawne dzieci. Sądzę, że uczestnictwo tych dzieci w różnych imprezach sportowych ma dla nich nie tylko wartość terapeutyczną ale pozwala im także mocniej się zintegrować i nawiązywać nowe przyjaźnie. Ostatnio, podczas Olimpiady Specjalnej, rozgrywanej na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy miałem przyjemność obserwować zmagania sportowców niepełnosprawnych intelektualnie oraz wręczać im medale. Jestem pod ogromnym wrażeniem sukcesu organizacyjnego tej olimpiady jak i zaangażowania uczestników w rozgrywanych meczach piłkarskich. Te dzieci są bardzo spostrzegawcze. Mówiły mi, że widziały mnie na bilboardach wyborczych i że mnie znają. Jeden z uczestników życzył mi abym wygrał wybory. To było bardzo miłe.  :-)

Kiedy zostanę posłem chciałbym być blisko ludzi i ich problemów. Chciałbym, by każdy mógłby przyjść do mnie i opowiedzieć o tym co go „boli”. Chciałbym wówczas reagować aby ludzie ci nie czuli się opuszczeni. Chciałbym im pomagać. W swoim życiu doświadczyłem nie tylko smaku zwycięstwa ale również poznałem gorycz porażki. Mam tu na myśli nie tylko doświadczenia sportowe.  Myślę że jako poseł miałbym dużo większe możliwości przeprowadzania różnych interwencji koniecznych do rozwiązania różnych spraw.

Jestem pracowity i uczciwy – dlatego warto oddać na mnie głos.  Z pełną odpowiedzialnością mogę obiecać, że będę ciężko pracował dla dobra wszystkich mieszkańców naszego regionu i przyczyniał się do poprawy jakości ich życia.

Robert Sycz

Dwukrotny mistrz olimpijski we wioślarstwie

Jako młody człowiek postanowiłem swoje życie poświęcić wioślarstwu. Sport ukształtował mnie jako człowieka. Nauczył ciężkiej pracy, dyscypliny oraz zasad fair play. Dzięki wytrwałości i pracowitości spełniłem moje sportowe marzenia. Zdobyłem dwa złote medale olimpijskie oraz sześć medali Mistrzostw Świata. Sukcesy osiągałem nie tylko dla siebie ale także dla rodziny oraz wszystkich Polaków.

Obecnie jednym z moich zajęć jest praca z młodymi sportowcami w Regionalnym Towarzystwie Wioślarskim w Bydgoszczy. Pomagam młodzieży rozwijać sportowe kariery a tym samym spełniać marzenia. Niestety dostrzegam też problemy, z którymi borykają się na co dzień. Jako głowa rodziny – mąż i ojciec trójki dzieci –  czuję się odpowiedzialny za zapewnienie dzieciom najlepszych warunków do życia i  rozwoju w Polsce. Czuję się również odpowiedzialny za przyszłość młodych ludzi oraz byt ich rodziców i dziadków.

Panel dyskusyjny

Dodaj komentarz


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści