Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 21 • L 21
19C
Sob
25C
Nd
26C
Pon
26C
Wt
30C
Sr
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaStary Rynek podzielony. Bydgoszcz po manifestacjach
DSC_0350
19.12.2015 | 14:07

Stary Rynek podzielony. Bydgoszcz po manifestacjach

Na zdjęciu: Zwolenników KOD-u było znacznie więcej niż PiS-u.

Fot. ST

W sobotę o godzinie 12:00 na Starym Rynku odbyły się dwie manifestacje – popierających rząd oraz zwolenników Komitetu Obrony Demokracji. Obie pikiety odbyły się bez większych zakłóceń i potrwały nieco ponad godzinę.

Zwolennicy PiS-u zebrali się pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, a przedstawiciele KOD-u – w okolicach biblioteki miejskiej. Granicę między terenem obu pikiet wyznaczał środek Starego Rynku, czyli bożonarodzeniowa choinka, a o nieprzekraczanie umownej linii dbało kilku funkcjonariuszy policji, którzy jednak nie mieli tego dnia wiele pracy, a incydentów praktycznie nie było.

Obie grupy były licznie wspierane przez miejscowych polityków, ale znacznie większe było zgromadzenie zwolenników Komitetu Obrony Demokracji, którzy byli wyposażeni we flagi Polski i Unii Europejskiej oraz transparenty przedstawiające m.in. PiS jako nowe PZPR, a Jarosławowi Kaczyńskiemu nakazujące sortować koty, a nie ludzi. Maciej Różycki, jeden z prowadzących wiec pod pomnikiem, mówił za to o potrzebie zmian i odkomunizowania państwa oraz krytykował władze Bydgoszczy za ich zaangażowanie po stronie KOD-u.

Obie manifestacje zakończyły się krótko po godzinie 13. Najpierw, po odśpiewaniu hymnu, rozeszli się popierający KOD, a chwilę później wiec zakończyła druga grupa.

Powiązane treści