Bydgoszcz
20C
Słonecznie
40% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 20 • L 20
19C
Wt
13C
Sr
14C
Czw
20C
Pt
23C
Sob
PILNE: Utrudnienia w ruchu przy CH Rondo. W związku z pracami drogowymi wyłączony jest jeden pas ruchu
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeStary Rynek w przeddzień przebudowy. Miasto wydłuża konsultacje
stary rynek
09.07.2016 | 14:11

Stary Rynek w przeddzień przebudowy. Miasto wydłuża konsultacje

Końca wieloletniej dyskusji o zagospodarowaniu głównego placu miasta nie widać.

Na zdjęciu: Nowy wygląd Starego Rynku ma swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.

Fot. GM Architekci / Urząd Miasta Bydgoszczy

Do przyszłej niedzieli, 17 lipca bydgoski ratusz wydłużył proces konsultacji społecznych w sprawie przebudowy płyty Starego Rynku. Projekt nadal budzi w mieście sporo emocji.

Przypomnijmy, że wizualizacje nowej odsłony głównego placu Bydgoszczy zaprezentowano podczas odbywającej się 30 czerwca sesji rady miasta. Na nowo otworzyło to dyskusję o jego kształcie, i to zarówno wśród internautów (o odczuciach i opiniach naszych Czytelników pisaliśmy szerzej TUTAJ), jak i polityków. Ci ostatni, szczególnie reprezentanci klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, zgłaszali podczas wspomnianej sesji liczne uwagi dotyczące, między innymi, odbudowy zachodniej pierzei rynku.

Jednymi z bardziej aktywnych dyskutantów byli: Stefan Pastuszewski oraz Krystian Frelichowski. W tym tygodniu wrócili oni do koncepcji rozszerzenia zmian na Starym Rynku. Poza powtórzeniem postulatu o odbudowie wspomnianej już zachodniej pierzei (choćby w wymiarze dwóch wież pełniących funkcje widokowe), obaj rajcy wskazywali na konieczność powstania podziemnego przejścia łączącego piwnice dawnego jezuickiego kościoła z ruinami gotyckiego ratusza znajdującymi się pod płytą rynku.

Zdaniem radnych PiS, przedstawiony kilka dni temu projekt jest zbyt konserwatywny. Narzekają, że dominantą jest „szara płyta rynku”, krytykują również pomysł postawienia fontanny nieopodal budynku urzędu miasta. – To rozwiązanie, które stosuje się w małych miasteczkach. Jak nie wiadomo, co postawić, to stawia się fontannę – ocenia Stefan Pastuszewski, który już na czerwcowym posiedzeniu rady miasta krytykował koncepcję ulokowania jej w sąsiedztwie Pomnika Walki i Męczeństwa (ten ma zostać przesunięty w stronę gmachu bydgoskiego magistratu).

Zgodnie z planami ratusza, przebudowa Starego Rynku ma rozpocząć się jesienią i skończyć przed przyszłorocznymi wakacjami. Więcej o tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ.

Powiązane treści