Bydgoszcz
9C
Słonecznie
59% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 9 • L 9
11C
Wt
6C
Sr
8C
Czw
10C
Pt
11C
Sob
W środę, 12 kwietnia ukaże się kwietniowy numer MetropoliaBydgoska.PL w druku. Wersję PDF udostępnimy około godziny 20:00. Zapraszamy!
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleStop pożarom traw! Trwa akcja społeczna
stop pożarom traw
28.03.2017 | 16:21

Stop pożarom traw! Trwa akcja społeczna

Na przełomie zimy i wiosny zdecydowanie wzrasta liczba pożarów traw na nieużytkach rolnych i łąkach.

Na zdjęciu: Trwa kampania "Stop pożarom traw".

Fot. mat. prasowe

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zdecydowanie wzrasta liczba pożarów traw na nieużytkach rolnych i łąkach. Dlatego rozpoczęła się kampania „Stop Pożarom Traw”.

Za większość pożarów odpowiedzialny jest człowiek, a częstą przyczyną jest wypalanie suchych traw  i pozostałości roślinnych. – Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne – czytamy w serwisie Bydgoszcz 998, który dołączył do kampanii.

Jak podaje portal, w 2016 roku w Polsce odnotowano 126 228 pożarów, w tym aż 36 442 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Do ponad połowy tego typu zdarzeń doszło w marcu i kwietniu. Straty z tego powodu oszacowano 8 700 000 złotych, a strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych co 14 minut – Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw strażacy nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni – czytamy.

Inicjatorami kampanii są Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Powiązane treści