Bydgoszcz
22C
Słonecznie
37% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 22 • L 22
21C
Sr
27C
Czw
19C
Pt
16C
Sob
19C
Nd
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleStop pożarom traw! Trwa akcja społeczna
stop pożarom traw
28.03.2017 | 16:21

Stop pożarom traw! Trwa akcja społeczna

Na zdjęciu: Trwa kampania "Stop pożarom traw".

Fot. mat. prasowe

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zdecydowanie wzrasta liczba pożarów traw na nieużytkach rolnych i łąkach. Dlatego rozpoczęła się kampania „Stop Pożarom Traw”.

Za większość pożarów odpowiedzialny jest człowiek, a częstą przyczyną jest wypalanie suchych traw  i pozostałości roślinnych. – Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne – czytamy w serwisie Bydgoszcz 998, który dołączył do kampanii.

Jak podaje portal, w 2016 roku w Polsce odnotowano 126 228 pożarów, w tym aż 36 442 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Do ponad połowy tego typu zdarzeń doszło w marcu i kwietniu. Straty z tego powodu oszacowano 8 700 000 złotych, a strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych co 14 minut – Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw strażacy nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni – czytamy.

Inicjatorami kampanii są Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Powiązane treści