Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
69% wilgotność
Wiatr: 8km/h E
H 3 • L 3
-2C
Sr
-4C
Czw
-5C
Pt
5C
Sob
4C
Nd
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleStraty wojenne odnalezione przez bydgoskich policjantów. Najstarszy przedmiot ma prawie dwieście lat!
policja, straty wojenne
03.07.2018 | 14:45

Straty wojenne odnalezione przez bydgoskich policjantów. Najstarszy przedmiot ma prawie dwieście lat!

Na zdjęciu: Bydgoscy policjanci znaleźli cenne książki.

Fot. Policja

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy odzyskali piętnaście książek, które należy uznać za polskie straty wojenne. Egzemplarze mogły zostać zakupione na targowisku w Toruniu.

Policjanci zwrócili uwagę na jedną z aukcji w internecie, na której użytkownik portalu sprzedawał stare książki. Egzemplarze posiadały pieczęci biblioteki Stadtmuseum w Gdańsku. W tej sprawie funkcjonariusze skontaktowali się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego pracownicy stwierdzili, że książki należy zakwalifikować jako polskie straty wojenne, gdyż właścicielem ich powinien być Skarb Państwa.

Sprawę pierwotnie zakwalifikowano jako przestępstwo przywłaszczenia i do pracy przystąpili specjaliści od cyberprzestępczości. Łatwo ustalili, kto kryje się pod nickiem na portalu aukcyjnym. Okazało się, że to 62-letni mieszkaniec Torunia. Prokurator z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ zdecydował o przeszukaniu. Policjanci odzyskali piętnaście książek, z których najstarsza pochodzi z 1846 roku. Egzemplarze zostały zabezpieczone i wkrótce trafią do ministerstwa, które podejmie decyzję, gdzie ostatecznie zostaną przekazane.

Jak wynika z ustaleń policjantów, książki zostały zakupione na targowisku w Toruniu od osoby sprzedającej starocie.

Powiązane treści