Bydgoszcz
17C
Niebo częściowo zachmurzone
63% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 17 • L 17
20C
Pt
21C
Sob
24C
Nd
25C
Pon
24C
Wt
PILNE: Utrudnienia w ruchu przy CH Rondo. W związku z pracami drogowymi wyłączony jest jeden pas ruchu
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleStraż miejska ma 25 lat. Municypalni świętują i podsumowują [SONDA]
straz_miejska_bydgoszcz
01.09.2016 | 13:11

Straż miejska ma 25 lat. Municypalni świętują i podsumowują [SONDA]

Na piątek zaplanowano obchody jubileuszu ćwierćwiecza istnienia formacji w mieście nad Brdą.

Na zdjęciu: Bydgoska straż miejska dysponuje obecnie dwudziestoma pięcioma pojazdami służbowymi.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Budzi niemałe kontrowersje, a kilka lat temu podjęto nawet – ostatecznie nieudaną – próbę zorganizowania referendum w sprawie jej odwołania. Ale straż miejska niezakłócona nadal funkcjonuje. I w piątek będzie świętowała 25-lecie istnienia.

CZYTAJ TAKŻE: Niecierpliwy kierowca próbował staranować pracownika MZK. Nagrał go monitoring

Obchody odbędą się w dwóch odsłonach – na godzinę dziewiątą zaplanowano mszę świętą w farze, natomiast dwie później w Pałacu Młodzieży – uroczystości, w ramach których przewidziano przyznanie medali prezydenta RP, prezydenta miasta oraz komendanta straży, jak również przyznanie awansów na wyższe stanowiska służbowe. W sali przy ulicy Jagiellońskiej dla zgromadzonych gości zagra ponadto Jazz Big Band’75.

Jak oceniasz działalność straży miejskiej w Bydgoszczy?

Zobacz rezultat

Straż miejska w Bydgoszczy została powołana do życia w 1991 roku. W ramach pierwszego naboru zatrudniono pięćdziesięciu funkcjonariuszy, z których połowa do dzisiaj pełni służbę w jej strukturach. Tyle że wszystkich municypalnych jest ponad trzykrotnie więcej. – Dzisiaj straż miejska w Bydgoszczy zatrudnia 178 osób – mówi jej rzecznik prasowy Arkadiusz Bereszyński.

Obecnie municypalni wykonują swoje obowiązki całodobowo, mając do dyspozycji 25 pojazdów służbowych. Tymczasem pierwsi strażnicy pracowali wyłącznie na jedną zmianę, w dodatku jedynie w obrębie Śródmieścia. Dopiero kilka miesięcy po utworzeniu formacji na jej wyposażeniu pojawiły się dwa radiowozy marki Nysa. W latach 1993-2001 strażników wspierały konie – Mandat, Foton, Lot, Goliat, Nylon i Boroń, natomiast od 2012 roku straż miejska dysponuje jedenastoma psami patrolowymi.

Ciekawostką – do niedawna wywołującą mnóstwo emocji wśród kierowców – jest statystyka wykroczeń ujawnionych przy użyciu fotoradaru. Od listopada 2004 roku do końca roku minionego odnotowano ich niemal 70 tysięcy.

Powiązane treści