Bydgoszcz
4C
Mgła
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 4 • L 4
10C
Pon
5C
Wt
5C
Sr
6C
Czw
11C
Pt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIStraż Miejska w Bydgoszczy ma 25 lat!
25 lat strazy miejskiej
02.09.2016 | 14:09

Straż Miejska w Bydgoszczy ma 25 lat!

Na początku było ich pięćdziesięciu - dziś jest ich już stu osiemdziesięciu siedmiu.

Na zdjęciu: Były medale, awanse i nagrody.

Fot. Stanisław Gazda

Jak Komendant Straży Miejskiej w Bydgoszczy ocenia minione 25 lat?: „Nic nie jest już takie samo – wszystko się zmieniło”.

I rzeczywiście – prezentacja slajdów rozpoczynająca uroczystość jubileuszu Straży Miejskiej, pokazująca zmiany jakie zaszły w tej formacji w ciągu zaledwie ćwierćwiecza, chwilami wywoływała salwy śmiechu – że można było czymś takim jeździć, w takich warunkach pracować i…tak wyglądać.

Czego najbardziej życzyłaby sobie bydgoska Straż Miejska?

-Przy tylu pozytywnych zmianach, jedno pozostało niezmienne – mówi Komendant Straży Miejskiej w Bydgoszczy Marek Echaust – przez 25 lat nie doczekaliśmy się swojej stałej siedziby – wypadałoby przestać się tułać po różnych miejscach…

Kiedy na mocy Zarządzenia Nr 2/91 Prezydenta Miasta z dnia 14 lutego 1991 roku nakazującego z dniem 22 lutego 1991 roku organizowanie Straży Miejskiej w Bydgoszczy – do służby powołano 50 strażników miejskich. Dziś jest ich 187. Jest także 10 psów do służby patrolowej i jeden do prowadzenia zajęć profilaktycznych. W codziennej pracy strażnicy miejscy korzystają z nowoczesnych radiowozów, skuterów, rowerów oraz koni.

-Staramy się być blisko obywateli. Trzy lata temu założyliśmy stronę internetową na której informujemy społeczeństwo o wszystkich naszych poczynaniach, a rozpoczynając codziennie naszą służbę robimy to ze świadomością, że pracujemy dla bydgoszczan, by im pomagać – zapewnia Komendant Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Zapewne miał tu na myśli 120 tysięcy kontroli rocznie, ponda 2,5 tysiąca interwencji w ciągu roku, ponad 11 tysięcy patroli, czy ponad 4 tysiące ujawnionych zdarzeń i ponad 60 tysięcy wykroczeń przez cały rok i chociażby takie akcje jak: Bezpieczna Szkoła, Bezpieczne Ferie, Bezpiecznie nad wodą, kontrola targowisk, cmentarzy, pomoc bezdomnym, honorowe krwiodawstwo.

Podczas dzisiejszej uroczystości troje funkcjonariuszy: Edyta Szczepańska, Marta Szeloch i Michał Górski złożyli uroczyste ślubowanie. Zebrani dowiedzieli się także, iż przed kilkoma dniami, podczas obchodów 25-lecia działalności Straży Miejskich i Gminnych w województwie kujawsko-pomorskim, czterech bydgoskich funkcjonariuszy: Zbigniew Białkowski, Ireneusz Walkowiak, Sławomir Borkowski i Tomasz Majchrzak otrzymali medale za długoletnią służbę od Prezydenta RP.

Medale były także i dzisiaj –Medale Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla dwóch strażników miejskich: Marcina Frąckiewicza i Arkadiusza Prussa. Były też awanse dla 37 osób na stanowiska: strażnika, starszego strażnika, młodszego specjalisty, specjalisty, młodszego inspektora, inspektora i starszego inspektora. Z okazji 25-lecia bydgoskiej Straży Miejskiej nagrody otrzymało 21 osób, które w formacji zatrudnione są od początku jej istnienia.

Zabierając głos prezydent Miasta Bydgoszczy zaznaczył, że próby likwidacji Straży Miejskiej podejmowane były dla partykularnych celów i  dla budowania kapitału politycznego, ale prawda jest taka, że Straż Miejska jest potrzebna, o czym świadczy chociażby liczba podejmowanych przez nią interwencji, pochodzących od mieszkańców, oczekujących od tej formacji sprawnego i skutecznego działania.

Powiązane treści