Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 17 • L 14
15C
Wt
25C
Sr
25C
Czw
26C
Pt
27C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI„Świąteczny stół bydgoszczan” [ZDJĘCIA]
Święconka Bydgoska 2018_SG (2)
31.03.2018 | 15:05

„Świąteczny stół bydgoszczan” [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Bydgoska Święconka - przedsmak świątecznej radości.

Fot. Stanisław Gazda

Od wykonania wielkopostnej pieśni pasyjnej przez Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęła się na Starym Rynku w Bydgoszczy Bydgoska Święconka pod hasłem: „Świąteczny stół  bydgoszczan.”

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski witając mieszkańców podziękował im, a wraz z nimi biskupowi bydgoskiemu oraz zespołowi „Płomienie” za obecność oraz oprawę muzyczną spotkania. Złożył też świąteczne życzenia pogody ducha i pozytywnej energii, którą – jak powiedział – powinniśmy się dzielić z innymi, a wówczas wróci ona do nas ze zdwojoną siłą.

Życzę wspaniałych spotkań w rodzinnym gronie i nie zapominajmy o tych, którzy od nas odeszli. Wszystkiego najlepszego na najbliższe dni – mówił do zebranych prezydent miasta.

Biskup Diecezji Bydgoskiej Jan Tyrawa przypomniał, że w starożytności sprawowanie każdej mszy świętej kończyło się agapą, czyli wspólnym posiłkiem, kiedy poprzez wspólnotę stołu przeżywano wspólnotę wzajemną.

Poświęcone dzisiaj potrawy – mówił biskup – niech nam posłużą, abyśmy jutro spotykając się przy wspólnym stole i spożywając je, zechcieli przeżyć na nowo wspólnoty rodzinne. W ten właśnie sposób damy wyraz naszej miłości, gościnności i wspólnotowości.

Po poświęceniu pokarmów bydgoszczanie mieli okazję skosztowania wypieków świątecznych przygotowanych przez ZPP Ostromecko. Na siedemnastometrowym stole pojawiły się duże mazurki, pokrojone baby wielkanocne, małe babeczki, wypieki dekoracyjne o raz słodkie jajka umieszczone w koszykach ozdobionych barwami miasta.

Wspólnemu dzieleniu się słodkościami towarzyszył śpiew ZPiT „Płomienie” .


Powiązane treści