Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
99% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 0 • L 0
0C
Pt
-7C
Sob
-2C
Nd
-3C
Pon
-1C
Wt
ZDMiKP: Wstrzymanie ruchu tramwajowego na odcinku Przylesie-Łoskoń Tramwaje z centrum jadą tylko do pętli Przylesie.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚwięto Śliwki: Strzelce Dolne w śliwkowym kolorze już za 11 dni!
święto śliwki
23.08.2016 | 13:23

Święto Śliwki: Strzelce Dolne w śliwkowym kolorze już za 11 dni!

Z powodu zbytniej komercjalizacji impreza przez piętnaście lat istnienia straciła na swoim pierwotnym, "ludowym" charakterze, ale jej popularność pozostaje niezmienna.

Na zdjęciu: Śliwka z Doliny Dolnej Wisły uznawana jest za jedną z najlepszych odmian w kraju.

Fot. Stanisław Gazda

3-4 września od godziny 14:00 na boisku sportowym w Strzelcach Dolnych odbędzie się szesnaste już Święto Śliwki. Tradycyjnie główną atrakcją będzie smażenie powideł w miedzianych kotłach kuprowych. Oprócz powideł zakupić też będzie można gotowe wyroby lokalnych gospodyń.

Smalec, chleby, wędliny, miody z różnych pasiek, wyroby cukiernicze, twarogi i sery – to produkty które pojawią się na stoiskach wytwórców. Ponadto dostępne będą: figurki z drewna, wyroby z kamienia, produkty z wikliny, artykuły z płótna, wyroby ze skóry.

Jak co roku, przejechać się będzie można tramwajem, a także przepłynąć się statkiem po malowniczej Wiśle. Otwarte będą stoiska między innymi z rękodziełami i swojskim jedzeniem. Czas umilać będą lokalne zespoły muzyczne oraz taneczne, a także gry, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych.

W dniach 3-4 września nastąpi zmiana organizacji ruchu tj. zakaz parkowania po obu stronach drogi wojewódzkiej. Organizatorzy zapewniają parkingi – płatność 2 złote za cały dzień. Do Strzelec Dolnych dojechać można z Fordonu autobusem linii 95, a także specjalnie uruchomioną na festiwalowe dni linią 202.

A wszystko zaczęło się pomysłu Jana Iwanowskiego, który błyskawicznie podchwyciły gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelcach Dolnych i od 2001 roku na oczach setek turystów na wielkiej łące nad Wisłą smażą w kuprowych kotłach śliwki, pakują w słoiczki i naklejają firmowe etykiety. Powidła nie są ani za słodkie, ani za kwaśne, choć cukru w nich niewiele. Żadnych konserwantów – tylko sama natura. Strzelce Dolne to prawdziwe zagłębie śliwkowe już od około 200 lat. A niepowtarzalny smak powideł to zasługa rosnącej w klimacie Doliny Dolnej Wisły „śliwki węgierki”, przetwarzanej przez gospodynie na najróżniejsze sposoby. Różnorodność duża, więc chętnych do degustacji i zakupu powideł też nie brakuje. Strzeleckie wyroby,  z tymi  powszechnie dostępnymi w sklepach, wygrywają tradycją, smakiem i brakiem chemicznych dodatków. Nic dziwnego, że zachwycili się nimi także ministerialni urzędnicy. Powidła strzeleckie znajdują się na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail