Bydgoszcz
21C
Opady
77% wilgotność
Wiatr: 5km/h ENE
H 21 • L 21
19C
Sr
20C
Czw
22C
Pt
22C
Sob
24C
Nd
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportSylwester Szmyd kończy karierę. Tak wygrywał na słynnej górze [WIDEO]
28.09.2016 | 16:37

Sylwester Szmyd kończy karierę. Tak wygrywał na słynnej górze [WIDEO]

W tym tygodniu Sylwester Szmyd ostatni raz pojawi się w zawodowym peletonie.

Sylwester Szmyd kończy karierę. Bydgoski kolarz w tym tygodniu po raz ostatni pojawi się w zawodowym peletonie.

W czasach, gdy w zawodowym peletonie nie było jeszcze Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki to właśnie Szmyd był najlepszym polskim kolarzem. 38-letni obecnie bydgoszczanin został zawodowcem w 2001 roku i od tego czasu reprezentował barwy grup Tacconi Sport (2001-02), Mercatone Uno (2003), Saeco (2004), Lampre (2005-2008), Liquigas (2009-12), Movistar (2013-14) oraz w ostatnich dwóch sezonach CCC Polkowice.

Przez praktycznie całą karierę Szmyd pełnił rolę pomocnika liderów swoich grup. Wziął udział w aż 23 wielkich tourach (12 razy w Giro d’Italia, 7 razy w Vuelta a Espana i 4 razy w Tour de France), najwyżej plasując się na 14. lokacie w Hiszpanii w 2006 roku. Jedyne zwycięstwo odniósł trzy lata później, gdy był pierwszy podczas 5. etapu Criterium Du Dauphine Libere z metą na słynnej górze Mont Ventoux.

Na swojej stronie internetowej Szmyd użył do skomentowania decyzji o końcu kariery porównania do statku.: „W tym momencie widać port nawet bez lornetki. Dobijamy. Stan techniczny okrętu generalnie dobry, ale zmęczenie psychiczne załogi duże. Nie jest to dziwne po kilkunastu latach na wielkich wodach. Raz walczyłem z żywiołem, to znów z własnymi słabościami, a czasem po prostu było to bezsensowne dryfowanie”.

W środę Szmyd wystartował w wyścigu Milano-Torino. Jutro wystąpi w Giro del Piemonte, a w sobotę – na razie stoi to pod znakiem zapytania – w  monumencie Il Lombardia. To właśnie jeden z tych dwóch klasyków będzie ostatnim występem w jego karierze.

Powiązane treści