Bydgoszcz
13C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 13 • L 13
15C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
14C
Sob
14C
Nd
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBlogiTętniący życiem Stary Rynek – czy to możliwe?
dav
03.06.2016 | 11:39

Tętniący życiem Stary Rynek – czy to możliwe?

Tłumy w marketach a w centrum miasta pustki, chyba nie tędy droga.

Na zdjęciu: Stary Rynek w Bydgoszczy.

Fot. Robert Szatkowski

W ostatnich latach popełniono w Bydgoszczy wiele błędów które spowodowały, że Centrum miasta nam wymiera a mieszkańcy coraz rzadziej odwiedzają Stary Rynek – serce naszego miasta. Można wymienić wiele powodów jak choćby bardzo duża ilość w marketów centrum miasta, wysokie czynsze wynajmu lokali czy problemy parkingowe. Ale nie o tym.

Zbliża się sezon letni a także trwa jubileuszowy rok 670-lecia Bydgoszczy w związku z tym chciałbym zaproponować rozwiązanie, które ożywi centrum Bydgoszczy, a także zachęci bydgoszczan i turystów do aktywniejszego korzystania z wieczornych atrakcji miasta.

Proponuję wprowadzenie darmowej, wieczornej komunikacji w weekendy. Komunikacja byłaby bezpłatna od godziny 20 do 5 rano w piątki i w soboty.

Jakie wynikałyby korzyści z darmowej wieczornej, weekendowej komunikacji? Oto kilka z nich:

– zwiększona ilość mieszkańców, którzy dojadą i skorzystają z wieczornych atrakcji miasta, ożywienie, restauracji, pubów, kawiarenek oraz innych miejsc kultury i rozrywki w Bydgoszczy,.

– zwiększenie bezpieczeństwa w mieście przez zmniejszenie ilości potencjalnych pijanych kierowców, którzy niestety nadal się zdarzają,.

– nie stracą również firmy taksówkarskie, gdyż większa ilość mieszkańców szukających w nocy rozrywek w centrum miasta sprawi, że odpowiednia większa ilość osób z pewnością skorzysta również z oferty firm przewozowych.

Ktoś może zadać pytanie: skąd wziąć na to środki z budżetu, komu zabrać?

Otóż nikomu. Uważam, że darmowa komunikacja nie tylko zachęci bydgoszczan do korzystania z niej w weekendy, ale także w inne (płatne) dni tygodnia, co zbilansuje tę kilkunastogodzinną darmową komunikację.

Podsumowując, jestem pewien, że nie będzie to wielkie obciążenie dla budżetu, a może przynieść wielkie korzyści – wymierające centrum Bydgoszczy ożywi się. Jest to także niepowtarzalna szansa na pokazanie pozytywnego obrazu miasta otwartego na mieszkańców i turystów.

Apeluje o wprowadzenie takiego rozwiązania lub przynajmniej trzymiesięcznego okresu próbnego.

Mam nadzieję, że projekt ten wesprą wszystkie osoby, którym marzy się tętniące życiem śródmieście Bydgoszczy.

Robert Szatkowski

Bydgoszczanin, Prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród, historyk, żeglarz, działacz społeczny.

Panel dyskusyjny


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści