Bydgoszcz
17C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 17 • L 17
17C
Sob
18C
Nd
21C
Pon
20C
Wt
19C
Sr
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaMETROPOLIATragiczny listopadowy bilans na drogach. Czy jesteśmy głusi na sygnały policji?
policja_patrol_drogowka_KWP
20.11.2016 | 15:16

Tragiczny listopadowy bilans na drogach. Czy jesteśmy głusi na sygnały policji?

Na zdjęciu: Tylko 16 i 17 listopada policjanci ujawnili niemal trzysta wykroczeń na drogach regionu.

Fot. KWP Bydgoszcz / zdjęcie ilustracyjne

Już kilkanaście osób straciło życie w tym miesiącu na trasach całego regionu. A policjanci ponownie apelują do wszystkich uczestników ruchu o rozwagę i dostosowanie zachowania do panujących warunków.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejna tragedia na bydgoskim Czyżkówku. Pożar na ulicy Byszewskiej

Niepokojące są już same liczby – tylko od 1 do 17 listopada na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do niemal czterdziestu wypadków, w których śmierć poniosło dziesięć osób, a kolejnych 39 zostało rannych. Ale to nie koniec – w analogicznym okresie doszło do ponad dwudziestu potrąceń pieszych bądź rowerzystów. Tragiczny bilans tych zdarzeń – kolejnych sześć ofiar. – Niestety, do wielu wypadków dochodzi na przejściach dla pieszych – mówi podkom. Joanna Karpińska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Przykładów, również niestety, nie trzeba szukać w odległej przeszłości. W miniony poniedziałek kierowca skody potrącił na ulicy Nakielskiej 34-latka. W wyniku obrażeń mężczyzna zmarł. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, ale kolejnego dnia zgłosił się na policję. Decyzją sądu został aresztowany. [CZYTAJ WIĘCEJ] W rękach policji jest już także 29-latek, który w środę potrącił w Grocholinie w powiecie nakielskim starszego mężczyznę. 67-letnia ofiara zmarła po przewiezieniu do szpitala, a kierowcę kilkanaście godzin później ujęcie w sąsiednim województwie.

Lista podobnych historii jest bardzo długa, dlatego funkcjonariusze nieustannie apelują o ostrożność na drodze, szczególnie w obliczu coraz szybciej zapadających ciemności. – Piesi i rowerzyści są najbardziej narażeni na konsekwencje zdarzeń na drodze. Dlatego też powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Zachęcamy do używania elementów odblaskowych, również w terenie zabudowanym – komentuje podkom. Karpińska.

Należy pamiętać, że to jednak nie wszyscy adresaci policyjnych apeli. Należą też do nich kierowcy, którzy powinni – szczególnie przed przejściami dla pieszych – zmniejszać prędkość i zwracać szczególną uwagę na sytuację na drodze. Nagminne jest także wyprzedzanie na pasach lub bezpośrednio przed nimi. – Dlatego też bardzo ważna jest zasada ograniczonego zaufania do wszystkich uczestników ruchu drogowego – podkreśla Joanna Karpińska.

Policjanci nie ograniczają się jednak wyłącznie do słów. 16 i 17 listopada drogówka oraz wydział prewencji przeprowadziły na drogach zmasowane działania przeciwko piratom drogowym. Efekt – ukarano za rozmaite wykroczenia blisko trzystu kierowców i kilkudziesięciu pieszych. Zatrzymano także trzech pijanych kierujących autami. Mundurowi zapowiadają, że podobne akcje będą podejmowali cyklicznie.

Powiązane treści