Bydgoszcz
13C
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 13 • L 13
12C
Sob
11C
Nd
11C
Pon
7C
Wt
5C
Sr
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCITrzydzieści chórów z całej Polski zaśpiewa w Bydgoszczy pieśni pasyjne
PIEŚŃ 2
30.03.2017 | 13:25

Trzydzieści chórów z całej Polski zaśpiewa w Bydgoszczy pieśni pasyjne

Konkurs jest znakomitą okazją do spotkania z muzyką religijną Wielkiego Postu.

Na zdjęciu: Jeden z chórów - uczestników poprzedniego konkursu.

Fot. Stanisław Gazda

W dniach 31. marca i 1. kwietnia 2017 roku w kościele pw. Św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy będzie można posłuchać chórów uczestniczących w VIII Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej.

Organizatorami konkursu są: Federacja Caecilianum Oddział Bydgoszcz, Parafia pw. Św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Konkurs jest znakomitą okazją do spotkania z muzyką religijną Wielkiego Postu w wykonaniu ponad 30 bardzo dobrych chórów z całej Polski: Aleksandrowa Kujawskiego, Białej Podlaskiej, Bydgoszczy, Działdowa, Gniezna, Kartuz, Legnicy, Lutomierska, Nakła n. Notecią, Ożarowa Mazowieckiego, Poznania, Strzelec Opolskich, Śremu, Torunia, Warszawy, Wielunia, Włocławka oraz Wrocławia. Chóry prezentować będą bardzo interesujące kompozycje od wczesnego średniowiecza do współczesności. Dominować będą kompozycje powstałe w XX i XXI wieku napisane zarówno przez uznanych i popularnych twórców, jak i utalentowanych, debiutujących kompozytorów.

Konkurs będzie się odbywał aż w 11 kategoriach: pod względem wieku (od dzieci do lat 12 poprzez młodzież do dorosłych), pod względem liczebności (od kilkuosobowych zespołów wokalnych po kilkudziesięcioosobowe chóry), pod względem składu (żeńskie, męskie, mieszane). W kategorii chórów parafialnych będzie można wysłuchać śpiewu chórów katolickich i prawosławnego.

Występy oceniane będą przez profesjonalne jury złożone z wybitnych profesorów takich ośrodków akademickich, jak Bydgoszcz, Gdańsk i Łódź. Przewodniczącą jury tej edycji konkursu będzie prof. zw. dr hab. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

JM Rektor Akademii Muzycznej prof. zw. dr hab. Jerzy Kaszuba przyzna Nagrodę Specjalną dla wyróżniającego się chóru, którą będzie koncert w Akademii wraz z jego nagraniem.

Występy chórów odbędą się w kościele pw. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Wojska Polskiego 7 w piątek w godz. 16.15 – 18.00 i 19.30 – 22.00. W sobotę będzie można posłuchać chórów w godz. 10.30 – 13.00 i 14.00 – 17.00. Uroczystym zwieńczeniem konkursu będzie Msza św. o godz. 18.30. Po niej nastąpi ogłoszenie werdyktu jury i koncert laureatów konkursu.

Podobne wpisy

Powiązane treści