Bydgoszcz
7C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h ENE
H 7 • L 7
13C
Pt
14C
Sob
16C
Nd
13C
Pon
12C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczTurystykaTwardowski wraca na Stary Rynek!
Pan Twardowski Bydgoszcz
20.03.2016 | 12:29

Twardowski wraca na Stary Rynek!

Dobre wieści dla miłośników szyderczego śmiechu czarnoksiężnika - po remoncie wróci on na swoje miejsce.

Na zdjęciu: Pan Twardowski pojawiał się w oknie kamienicy na wschodniej pierzei Starego Rynku dwa razy dziennie.

Fot. Pit1233 / Wikipedia

Jedna z atrakcji bydgoskiego Śródmieścia wróci po kilku miesiącach na swoje miejsce – w oknie kamienicy przy Starym Rynku 15 już od poniedziałku mamy ponownie oglądać postać pana Twardowskiego.

Figura szlachcica, który według podań zaprzedał duszę diabłu i w połowie XVI wieku bawił w Bydgoszczy, zniknęła z okna budynku latem ubiegłego roku. Powodem była konieczność wykonania interwencyjnego przeglądu technicznego. Wykazał on, że mechanizm poruszający rzeźbą wymaga pilnego remontu.

Jak informowaliśmy pod koniec roku, prace modernizacyjne opóźniały się z uwagi na remont trwający w Galerii Miejskiej bwa, która zarządza rzeźbą. W grudniu zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz informowała, że planowany początek prac nad postacią pana Twardowskiego datowany jest na przełom stycznia i lutego.

Wówczas nie było jednak wiadomo, kiedy remont rzeźby się skończy. Ponownie zapytał o to radny Jarosław Wenderlich (Prawo i Sprawiedliwość). W odpowiedzi od prezydent Waszkiewicz, którą przesłał do mediów, możemy przeczytać, że rzeźba ma być dostępna dla mieszkańców i turystów pierwszego dnia wiosny, a więc w poniedziałek, 21 marca.

Pan Twardowski wyłaniał się w okna najwyższej kondygnacji kamienicy na Starym Rynku dwukrotnie – o 13:13 i 21:13.

Powiązane treści