Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 20 • L 20
18C
Sob
20C
Nd
16C
Pon
20C
Wt
19C
Sr
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeUchwały krajobrazowe trafiły do sądu. Będą budowy czy odszkodowania?
Smukała
08.12.2015 | 15:31

Uchwały krajobrazowe trafiły do sądu. Będą budowy czy odszkodowania?

Na zdjęciu: Tereny Smukały są objęte obszarem chronionego krajobrazu. Czy bydgoszczanie będą mogli budować tam swoje domy?

Fot. Pit1233 / Wikipedia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy ma rozstrzygnąć, czy uchwały sejmiku województwa dotyczące obszarów chronionego krajobrazu są zgodne z obowiązującym prawem. Zdaniem skarżącej wojewody Ewy Mes powinny zostać one odrzucone w całości.

Przypomnijmy, że w sierpniu sejmik w bardzo szybkim tempie przyjął uchwały, które uderzają mocno w inwestycyjne tereny Bydgoszczy. A w wielu wypadkach – przede wszystkim jej mieszkańców, którzy postanowili skorzystać chociażby z programu „Zbuduj swój dom w Bydgoszczy” i pozyskali od miasta działki chociażby na terenie Opławca i Smukały. Niektórzy z nich rozpoczęli budowy, ale musieli je przerwać, bo… – Nowe regulacje uniemożliwiają powstanie jakichkolwiek obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie (w odległości 100 metrów od – dod. red.) akwenów i zbiorników – tłumaczyła kilka miesięcy temu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rafałem Bruskim Anna Rembowicz-Dziekciowska, szefowa Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Na sesji sejmiku, na której chciała wykazać wady proponowanych uchwał, nie została dopuszczona do głosu.

Dla Bydgoszczy ustanowienie stref wyłączonych z inwestycji, warto dodać – jakichkolwiek, to olbrzymi problem. Miasto chce bowiem promować się jako ściśle związane z wodą. Tyle że uchwały sejmiku skutecznie blokują nie tylko powstawanie nowych domów, ale także obiektów sezonowych czy elementów małej architektury.

Z odsieczą postanowiła przyjść ustępująca wojewoda Ewa Mes (we wtorek oficjalnie jej stanowisko przejął Mikołaj Bogdanowicz, dotąd zastępca burmistrz Kruszwicy). Oprotestowała obie uchwały i skierowała je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten ma rozstrzygnąć, czy uchwały zawierają jakiekolwiek wady prawne. Jeżeli takich nie wskaże, wówczas osoby prowadzące inwestycje na wyłączonych z nich terenach będą mogli domagać się odszkodowań od marszałka województwa.

Termin posiedzenia WSA nie jest jeszcze znany. Bydgoscy urzędnicy krytykują regulacje ustanowione przez sejmik i przypominają, że miasto także zainwestowało w uzbrojenie wielu terenów, aby stały się one bardziej atrakcyjne dla inwestorów. W obrębie obszarów chronionego krajobrazu znajdują się osiedla takie wspomniane – Smukała i Opławiec, górny taras Fordonu, fragment osiedla Eskulapa oraz Myślęcinka.

Powiązane treści