Bydgoszcz
-7C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H -7 • L -7
-1C
Wt
1C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
8C
Sob
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUjściem Brdy zajmować będzie się Gdańsk, a nie Bydgoszcz? Parlamentarzyści PiS-u napisali do ministra
Brda1-rzeka-1220x800-JW
23.10.2017 | 10:57

Ujściem Brdy zajmować będzie się Gdańsk, a nie Bydgoszcz? Parlamentarzyści PiS-u napisali do ministra

Na zdjęciu: Sprawami Brdy ma zajmować się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

Fot. JW

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zostanie utworzony w Bydgoszczy. Okazuje się jednak, że według obowiązujących planów ujście Brdy do Wisły znajdzie się pod auspicjami jednostki zlokalizowanej w Gdańsku.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chętnie podawali przykład zlokalizowania w Bydgoszczy siedziby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej jako ich działań na rzecz miasta. Instytucja wchodząca w skład Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie miałaby zajmować się  dużym fragmentem województwa kujawsko-pomorskiego, ale także wielkopolskiego i lubuskiego.

Okazuje się jednak, że zgodnie z zapisami niedawno przyjętej ustawy Prawo wodne ujście Brdy do Wisły nie będzie należało do kompetencji bydgoskiego RZGW, ale gdańskiego. – Nie jest to logiczne. Ktoś chcący prowadzić działalność na rzecze w Bydgoszczy musiałby jechać do Gdańska – przyznaje poseł Piotr Król (PiS), który razem z Tomaszem Latosem i Ewą Kozanecką skierował interpelację do ministra środowiska.

W wysłanym dokumencie parlamentarzyści pytają, czy przewidywana jest zmiana planów i włączenie Brdy oraz całej jej zlewni, w tym żeglownego, miejskiego odcinka wraz z Kanałem Bydgoskim i Notecią, do obszaru RZGW w Bydgoszczy. – Cieszymy się, że instytucja będzie w Bydgoszczy i warto teraz zadbać o jej kompetencje – tłumaczy Król.

Do tej pory drogami wodnymi zarządzały instytucje zlokalizowane w Gdańsku oraz Poznaniu. W lipcu Sejm przyjął poprawkę Senatu tworzącą także oddział  w Bydgoszczy, który ma realizować zadania związane z utrzymywaniem wód i urządzeń oraz pełnić funkcję inwestora w zakresie gospodarki wodnej. Wcześniej – jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej – w Bydgoszczy miał powstać Zarząd Dorzecza Wisły. Miasto zarezerwowało na ten cel nawet budynek po byłym gimnazjum przy ul. Baczyńskiego. Ostatecznie jednak instytucja nie powstała.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail