Bydgoszcz
-4C
85% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H -4 • L -4
-13C
Wt
-12C
Sr
2C
Czw
1C
Pt
1C
Sob
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUKW laureatem…
Nagroda dla UKW (Copy)
22.09.2016 | 19:17

UKW laureatem…

Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2016 w kategorii: Uczelnie wyższe, za realizację projektu GRADYS.

Na zdjęciu: Z efektów projektu ucieszą się szczególnie osoby w podeszłym wieku.

Fot. nadesłane

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2016 w kategorii: Uczelnie wyższe, za realizację projektu GRADYS.

Projekt GRADYS jest realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest zespół pracowników Instytutu Psychologii UKW – dr hab. Paweł Izdebski, prof. nadzw. (kierownik projektu), dr Monika Wiłkość, dr Ludmiła Zając-Lamparska.

Prestiżowa Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju jest przyznawana instytucjom i placówkom naukowym realizującym projekty finansowe z unijnych i krajowych projektów, które przykładają się do zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Nagrody laureatom zostaną wręczone podczas Forum Inteligentnego Rozwoju (irforum.pl), które odbędzie się 21 października w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce k. Rzeszowa.

Projekt GRADYS będący w końcowej fazie badawczej zakończony będzie fazą wdrożeniową i tworzeniem spółki Spin-off. Celem GRADYSA jest opracowanie innowacyjnego narzędzia – pierwszego w Polsce (i prawdopodobnie na świecie) oprogramowania w postaci ćwiczeń symulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości, wspomagających funkcje poznawcze osób starzejących się prawidłowo i starzejących się patologicznie w przebiegu chorób otępiennych w oparciu o metodę treningu kognitywnego.

W skład konsorcjum realizującego projekt wchodzą ponadto Stowarzyszenie „Nowa Wspólna Droga” ze Swarzędza, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Wyższa Szkoły Technologii Informatycznych w Warszawie oraz PB ONLINE Sp. z o.o., która przygotuje oprogramowanie GRADYS do komercjalizacji.

Obecnie dobiega końca faza badawcza, w której ocenia się skuteczność treningu u osób starszych.

Powiązane treści