Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 21 • L 21
19C
Sob
25C
Nd
26C
Pon
26C
Wt
30C
Sr
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBlogiUłatwmy rozwój i zakładanie nowych firm
Ryszard Petru
22.10.2015 | 18:24

Ułatwmy rozwój i zakładanie nowych firm

Piotr Jurkowski pisze o przedsiębiorczości i o tym, jak ją wykorzystywać.

Na zdjęciu: Piotr Jurkowski (z lewej) z Ryszardem Petru, liderem .Nowoczesnej.

Fot. mat. autora

Polacy są przedsiębiorczy. W Polsce działa 1,7 mln małych i średnich przedsiębiorstw. Większość młodych ludzi chce po zakończeniu nauki prowadzić własny biznes. Niestety, po zderzeniu się ze zbiurokratyzowanym aparatem państwowym, rezygnuje ze swoich planów.

Drobni przedsiębiorcy są gwarantem rozwoju polskiej gospodarki. To drobny handel i usługi zapewniają znaczną część wpływów do budżetu. W ich małych firmach pracują miliony Polaków. Przedsiębiorcy ponoszą przy tym ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Bywa, że zabezpieczają prywatnym majątkiem firmowe kredyty. Zasługują na ochronę ze strony państwa.

Nowoczesna chce więc dać szansę na rozwój drobnej przedsiębiorczości. Jest on podstawą bezpiecznej i konkurencyjnej Polski.

Dlatego chcę wprowadzenia uproszczonego systemu podatkowego 3 x16 VAT, CIT i PiT oraz przywrócenia zasad tzw. Ustawy Wilczka. Obowiązywała ona w okresie od 1 stycznia 1989 do 31 grudnia 2000. Umożliwiała każdemu obywatelowi prowadzenie działalności gospodarczej na równych zasadach. Miała 5 stron, 54 artykuły i tylko 11 koncesji. Wystarczyła, by miliony przedsiębiorczych Polaków rozpoczęło działalność gospodarczą i poradziło sobie w trudnym okresie transformacji.
Bez zbędnej biurokracji i kontroli Państwa.

Nowoczesna proponuje także wprowadzenie kwoty 100 tys. złotych wolnej od podatku dochodowego, dla osób po raz pierwszy zakładających działalność gospodarczą. Kwota wolna od podatku będzie możliwa do wykorzystania w dwóch pierwszych latach działalności. Przysługiwać ona będzie również rolnikom nowo wchodzącym na rynek, górnikom i wszystkich, którzy zechcą przekwalifikować się po osiągnięciu wcześniejszego wieku emerytalnego, który im dzisiaj przysługuje.

Konieczne jest także wprowadzenie zasady, że właściciele małych firm płacą podatki i składki ZUS proporcjonalne do dochodów. Dlaczego dziś przedsiębiorca, który uzyskuje dochód na poziomie najniższej krajowej płaci kilkukrotnie większe składki niż etatowy pracownik zarabiający tyle samo? To właśnie wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej odstraszają wielu młodych przed wejściem na rynek. To nie żadne ulgi, to wyrównanie szans, konieczne do rozwoju przedsiębiorczości.

Na te zmiany czekam od lat. Nie jestem politykiem, który nagle przymila się w stronę przedsiębiorców tak jak robią to dziś liderzy PiS i PO. Nazywam się Piotr Jurkowski i prowadzę w Bydgoszczy własną firmę ubezpieczeniową od dekady. Teraz kandyduję do Sejmu z list Nowoczesnej z miejsca nr 4. Dlaczego? Bo jeśli my nie przeprowadzimy tych ważnych zmian, nie zrobi tego nikt. Na polityków nie ma co liczyć.

Piotr Jurkowski

Działacz partii .Nowoczesna

Działacz partii .Nowoczesna

Panel dyskusyjny

Dodaj komentarz


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści