Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 21 • L 21
19C
Sob
25C
Nd
26C
Pon
26C
Wt
30C
Sr
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUMK odpowiada w sprawie Uniwersytetu Medycznego. „Nie ma zgody na rozbiór uczelni”
Rektorat_UMK_w_Toruniu1
15.01.2016 | 12:46

UMK odpowiada w sprawie Uniwersytetu Medycznego. „Nie ma zgody na rozbiór uczelni”

Na zdjęciu: Rektorat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Fot. Mateuszgdynia/wikipedia (wolna licencja)

W piątek władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wydały oświadczenie w sprawie planów utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Torunianie nie zamierzają zgodzić się na proponowane zmiany

Komunikat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika został zamieszczony w piątek na stronie internetowej uczelni. Głos zabrał rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn. – „Nie ma i nie będzie zgody Rektora i Władz UMK na rozbiór uczelni” – czytamy w oświadczeniu.

W dalszej części wiadomości uczelnia przypomina, że to władze Akademii Medycznej wystąpiły z inicjatywą połączenia placówek i jednogłośnie przyjęły stosowną uchwałę. Według danych zaprezentowanych przez torunian, jedenaście lat funkcjonowania Collegium Medicum to systematyczny postęp w zakresie finansowym, infrastrukturalnym i naukowym.

Władze UMK zleciły już przygotowanie opinii dotyczącej prawnych konsekwencji utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Jak zapowiedział rektor, „opinię otrzymają osoby publiczne, kompetentne i zaangażowanie w zachowanie jedności uniwersytetu.”

Do oświadczenia zostały dołączone trzy dokumenty: uchwała Senatu Akademii Medycznej w sprawie wyrażenia woli połączenia z UMK, opinia prawna oraz statystyki rozwoju Collegium Medicum.

Przypomnijmy, że kilkanaście dni temu inicjator powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, Zbigniew Pawłowicz, zapewniał, że opinia UMK nie będzie wiążąca. Projekt ustawy wraz z niemal 160 tys. podpisów trafił już do Kancelarii Sejmu RP.

Powiązane treści