Bydgoszcz
3C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 6 • L 0
14C
Pon
14C
Wt
16C
Sr
19C
Czw
21C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaUmowa podpisana. Kolejne duże zlecenie od PKP dla bydgoskiej Pesy [ZDJĘCIA]
PESA-umowa_SG (15)
13.11.2018 | 19:31

Umowa podpisana. Kolejne duże zlecenie od PKP dla bydgoskiej Pesy [ZDJĘCIA]

Umowę podpisano podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Na zdjęciu: Swoje podpisy pod umową złożyli (od lewej): Mikołaj Bogdanowicz (wojewoda kujawsko-pomorski), Andrzej Bittel (wiceminister infrastruktury), Piotr Król (poseł PiS), Andrzej Juszczyński (wiceprezes Pesa Bydgoszcz) i Marek Chraniuk (prezes zarządu PKP Intercity).

Fot. Stanisław Gazda

PKP Intercity rozszerza umowy z Pesą. Bydgoska firma dodatkowo zmodernizuje kolejne 82 pojazdy. Wcześniej, kolejowy przewoźnik podpisał trzy kontrakty na modernizację 163 wagonów.

– Mamy producenta, z którym możemy nawiązywać relacje biznesowe i prowadzić polską kolej w tym kierunku, aby była komfortowa, punktualna i bezpieczna, na co się składa inwestowanie w tabor i infrastrukturę kolejową – mówi wiceminister infrastruktury. Andrzej Bittel złożył swój podpis pod symboliczną tablicą, na której poinformowano o szczegółach zawartej umowy.

Na mocy zawartej umowy między PKP Intercity i Pesą, bydgoska firma zmodernizuje dodatkowo 82 pojazdy, które będą wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne i bezprzewodowy internet, a także monitoring, czy toalety. Wagony mają być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dopasowane do przewozu rowerów i wyposażone w przedziały rodzinne. Zgodnie z zawartymi kontraktami, Pesa zobowiązana jest do realizacji zamówienia w okresie 30 miesięcy od podpisania umów, a kolejne 18 miesięcy obejmuje okres na przeglądy wagonów na trzecim poziomie utrzymania.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomina, że w Pesie zatrudnionych jest ponad 4,2 tys. pracowników, a obu przewoźnikiem gratulował tej inwestycji. – Gratuluję firmie PKP Intercity zlecenia firmie Pesa tak dużego zadania – przyznaje. Wtóruje mu poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król. – Pesa jest dumą Bydgoszczy, ale i stała się dumą Polski w kwestii budowy taboru szynowego – podkreśla. W jego opinii, ta umowa sprawia, że Pesa będzie jeździła po dwóch silnych torach. Jednym z nich jest produkcja nowoczesnych pojazdów i tramwajów, a drugim – ten, który zapewni stabilizację i stabilny rozwój firmie. Wiceprezes Pesy Andrzej Juszczyński podkreśla, że ta umowa jest bardzo dobrą wiadomością dla spółki. – Mówimy przecież o ogromnym zamówieniu na blisko ćwierć tysiąca wagonów. Pasażerowie będą mogli podróżować w komfortowych warunkach – mówi. Dla prezesa PKP Intercity Marka Chraniuka, spółka świętowała ważny dzień. – Nowy tabor i nowa jakość pozwala nam pozyskiwać nowych pasażerów, a ich oczekiwania są coraz wyższe – przyznaje. – Wierzę, że Pesa będzie realizowała coraz lepsze produkty – dodaje Chraniuk.

PKP Intercity informuje, że odnowione składy będą wykorzystywane do obsługi połączeń na torach w całym kraju, m.in. na trasach Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – Białystok, Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – Białystok, czy Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – Świnoujście.

Przypomnijmy, że na mocy pierwszej umowy PKP zleciło bydgoskiej firmie modernizację 83 wagonów osobowych z opcją na dodatkowe 42 wagony (wartość umowy wynosi 470 mln zł brutto). W drugiej zaplanowano zmodernizowanie 40 kolejnych wagonów z opcją na dodatkowych 20 pojazdów, które mają kursować jako wagony 1 i 2 klasy (koszt tej umowy wzrósł ze 166 mln zł do 248 mln zł), a trzecia umowa – modernizacja 40 wagonów typu COMBI z opcją na dodatkowych 20 (koszt inwestycji wzrósł z 208 mln zł do 311 mln zł). W sumie, cała inwestycja wyniesie ponad 1,03 mld zł brutto i obejmie 245 wagonów.


Powiązane treści