Bydgoszcz
0C
95% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 0 • L 0
7C
Wt
5C
Sr
2C
Czw
2C
Pt
5C
Sob
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUrodzenie dziecka? Ślub? Upamiętnienie bliskiej osoby? Każda okazja jest dobra na… posadzenie drzewa!
DSC_0016
21.09.2017 | 13:07

Urodzenie dziecka? Ślub? Upamiętnienie bliskiej osoby? Każda okazja jest dobra na… posadzenie drzewa!

Własne drzewo w Myślęcinku? Czemu nie?

Na zdjęciu: Pomysłodawcy i realizatorzy akcji „Drzewa Młodej Bydgoszczy - Tu są nasze korzenie”.

Fot. Stanisław Gazda

Tradycja sadzenia drzewa z okazji narodzin dziecka, ma już wielowiekową historię. W Bydgoszczy już wkrótce będzie mieć praktyczny wymiar. Każdy, komu urodzi się dziecko, aby uczcić to wydarzenie, będzie mógł zasadzić drzewo w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku, w ramach akcji „Drzewa Młodej Bydgoszczy – Tu są nasze korzenie”.

Pomysł akcji „Drzewa Młodej Bydgoszczy – Tu są nasze korzenie” zgłosił radny Rady Miasta Bydgoszczy, szef SLD Ireneusz Nitkiewicz oraz z ramienia Nowoczesnej Sekretarz Regionu Kujawsko-Pomorskiego Michał Grzybowski. Obecnie akcję z ramienia Nowoczesnej pilotuje Maciej Wojtczak, szef Nowoczesnej Koło Bydgoszcz. Oni swoim projektem zainteresowali miasto Bydgoszcz, które włączyło się do tej akcji.

W sierpniu 2017 r., w siedzibie Leśnego Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku odbyło się spotkanie robocze, w sprawie ustalenia szczegółów dotyczących powstania miejsca, gdzie będzie można zasadzić drzewo po narodzinach dziecka. W spotkaniu uczestniczyli: zastępca prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz, radny Rady Miasta Bydgoszczy, szef SLD Ireneusz Nitkiewicz, szef Nowoczesnej Bydgoszcz Maciej Wojtczak, Prezes Zarządu LPKiW Marcin Heymann oraz Karol Dąbrowski architekt krajobrazu, emerytowany pracownik LPKiW.

Dzisiaj (21.09.) wszyscy uczestniczący w sierpniowej naradzie, podzielili się z mediami zasadami prowadzenia  akcji „Drzewa Młodej Bydgoszczy – Tu są nasze korzenie”.

Każdy rodzic/opiekun prawny osoby niepełnoletniej, który jest zameldowany w Bydgoszczy, ma możliwość zasadzenia w Myślęcinku ilości drzew równej liczbie dzieci. Miejsce zasadzenia drzew znajduje się u zbieg ulic Konnej i Hipicznej w LPKiW „Myślęcinek”. Leśny Park Kultury i Wypoczynku, poda dwa razy do roku do publicznej wiadomości dokładny termin planowanego nasadzenia wraz ze wskazaniem możliwych gatunków i ceny drzew. Pierwszy termin akcji 21.10.2017, godz. 11.00.

Do dyspozycji będą następujące gatunki drzew: grab pospolity, lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, buk pospolity, jarząb szwedzki, klon polny, klon pospolity. Ceny zależeć będą od gatunku drzewa, jego obwodu i wysokości i wynosić będą od 70-250 złotych.

Na dwa tygodnie przed planowanym nasadzeniem, osoby zainteresowane powinny zgłosić się poprzez wypełnienie formularza, dostępnego na stronie internetowej LPKiW. Formularz należy wysłać na adres email: sekretariat@myslecinek.pl. Przesyłając formularz rodzic / opiekun prawny akceptuje regulamin i przepisy LPKiW oraz wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez LPKiW na potrzeby akcji Drzewa Młodej Bydgoszczy. Następnie osoby zainteresowane dokonują wpłaty na rzecz LPKiW na konto nr 76 1440 1215 0000 0000 1625 2867 w tytule podając imię i nazwisko dziecka oraz rodzaj drzewa. Wpłaty można również dokonać w kasie LPKiW.

W dniu nasadzenia, LPKiW „Myślęcinek” zorganizuje niezbędne narzędzia i wyposażenie. Sadzenie drzew odbywać się będzie pod nadzorem pracowników LPKiW. Po nasadzeniu drzewa rodzic/opiekun prawny otrzyma certyfikat potwierdzający posadzenie drzewa. Jednocześnie z chwilą dokonania nasadzenia rodzic/opiekun prawny zrzeka się praw własności do drzewa na rzecz LPKiW. Rodzic/opiekun prawny od momentu nasadzenia ma możliwość podlewania rośliny. LPKiW natomiast zobowiązuje się do uzupełniania zrębków, nawożenia drzew oraz cięć pielęgnacyjnych.

Ponadto każda osoba, która zechce posadzić drzewo na terenie LPKiW „Myślęcinek” – może to uczynić niezależnie od zasad związanych z akcją „Drzewa Młodej Bydgoszczy”. Wystarczą indywidualne ustalenia z LPKiW. Do dyspozycji są drzewa z gruntu np. brzoza brodawkowata, brzoza papierowa, klon palmowy, buk pospolity, które można będzie sadzić od wiosny do jesieni, a ich ceny wynoszą od 70-130 zł za drzewko, w zależności od jego gatunku.


Powiązane treści