Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 16
20C
Nd
16C
Pon
23C
Wt
25C
Sr
30C
Czw
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUrzędnicy marszałka rezygnują z pracy. Po wizycie agentów CBA
urzad_marszalkowski_wiki
24.11.2016 | 18:14

Urzędnicy marszałka rezygnują z pracy. Po wizycie agentów CBA

Na zdjęciu: Wejście główne do budynku urzędu marszałkowskiego w Toruniu

Fot. Mateuszgdynia / Wikipedia

Dwaj pracownicy Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) zrezygnowali z pracy po tym, jak do urzędu marszałkowskiego wkroczyli agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Czy działania agentów mają związek z ich działalnością – nie wiadomo.

Nieoficjalne informacje o rezygnacji z pracy kierownika biura oraz głównego specjalisty departamentu zajmującego się dystrybucją funduszy unijnych pojawiły się w środę. W czwartek służby prasowe marszałka potwierdziły, że dwaj pracownicy złożyli wnioski o rozwiązanie umów o pracę, nie podając przyczyny. Prośby zostały spełnione – urzędnicy od początku tygodnia nie pracują już formalnie w urzędzie marszałkowskim.

Przypomnijmy, że Departamentem Wdrażania EFRR zainteresowała się CBA. Kontrola rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu, o czym służby poinformowały w lakonicznym komunikacie prasowym. Nie są znane szczegóły postępowania, wiadomo, że agenci zabezpieczyli część dokumentów departamentu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Toruniu. Dotyczy ono przekroczenia uprawnień urzędniczych, ale jak dotąd nikogo w tej sprawie nie przesłuchano w charakterze podejrzanego, ani nie postawiono zarzutów.

Departament Wdrażania EFRR odpowiedzialny jest za rozdział ponad miliarda euro wpisanego do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W jego strukturach pracuje około 130 osób.

Nie jest to jedyne postępowanie prokuratorskie, które toczy się obecnie w stosunku do urzędu marszałkowskiego. Na wniosek bydgoskiego posła Piotra Króla Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód prowadzi dochodzenie w sprawie ewentualnych nieprawidłowości przy rozdzielaniu funduszy unijnych na edukację osób dorosłych.

Powiązane treści