Bydgoszcz
-5C
85% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H -5 • L -5
-9C
Sr
-8C
Czw
-8C
Pt
-7C
Sob
-8C
Nd
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUrzędnicy marszałka rezygnują z pracy. Po wizycie agentów CBA
urzad_marszalkowski_wiki
24.11.2016 | 18:14

Urzędnicy marszałka rezygnują z pracy. Po wizycie agentów CBA

Toruńscy prokuratorzy prowadzą dwa postępowania w sprawie nieprawidłowości przy wydatkowaniu środków unijnych w urzędzie marszałkowskim.

Na zdjęciu: Wejście główne do budynku urzędu marszałkowskiego w Toruniu

Fot. Mateuszgdynia / Wikipedia

Dwaj pracownicy Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) zrezygnowali z pracy po tym, jak do urzędu marszałkowskiego wkroczyli agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Czy działania agentów mają związek z ich działalnością – nie wiadomo.

Nieoficjalne informacje o rezygnacji z pracy kierownika biura oraz głównego specjalisty departamentu zajmującego się dystrybucją funduszy unijnych pojawiły się w środę. W czwartek służby prasowe marszałka potwierdziły, że dwaj pracownicy złożyli wnioski o rozwiązanie umów o pracę, nie podając przyczyny. Prośby zostały spełnione – urzędnicy od początku tygodnia nie pracują już formalnie w urzędzie marszałkowskim.

Przypomnijmy, że Departamentem Wdrażania EFRR zainteresowała się CBA. Kontrola rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu, o czym służby poinformowały w lakonicznym komunikacie prasowym. Nie są znane szczegóły postępowania, wiadomo, że agenci zabezpieczyli część dokumentów departamentu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Toruniu. Dotyczy ono przekroczenia uprawnień urzędniczych, ale jak dotąd nikogo w tej sprawie nie przesłuchano w charakterze podejrzanego, ani nie postawiono zarzutów.

Departament Wdrażania EFRR odpowiedzialny jest za rozdział ponad miliarda euro wpisanego do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W jego strukturach pracuje około 130 osób.

Nie jest to jedyne postępowanie prokuratorskie, które toczy się obecnie w stosunku do urzędu marszałkowskiego. Na wniosek bydgoskiego posła Piotra Króla Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód prowadzi dochodzenie w sprawie ewentualnych nieprawidłowości przy rozdzielaniu funduszy unijnych na edukację osób dorosłych.

Powiązane treści