Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h E
H 16 • L 16
14C
Pon
15C
Wt
15C
Sr
17C
Czw
16C
Pt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUwalniali książki na Starym Rynku
Bookcrossing Bydgoszcz
16.06.2016 | 13:33

Uwalniali książki na Starym Rynku

Na zdjęciu: Młodzi zwolennicy bookcrossingu.

Fot. Stanisław Gazda

„Stać na półce lub regale, lub co gorsza leżeć w kącie – nie uśmiecha się to wcale przeczytanej już raz książce. Ona chciałaby raz jeszcze kogoś sobą zauroczyć. Prosi swego pana weź mnie, weź mnie z sobą na bookcrossing” – te słowa Zdzisława Prussa i wielu innych autorów piszących o bookcrossingu przeczytali ze sceny ustawionej na bydgoskim Starym Rynku  m.in. artyści, politycy i dziennikarze.

Wśród czytających była także związana z Bydgoszczą Joalnta Niwińska – inicjatorka, ogólnopolska koordynatorka i współorganizatorką Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, które narodziło się 13 lat temu. Był też gość specjalny Jarosław Mikołajewski – pisarz, prozaik, tłumacza, który przetłumaczył m.in. Pinokia.

Przepołudniową Bydgoszczą przeszedł dziś barwny korowód miłośników książek i ich uwalniania, głównie uczniów bydgoskich szkół, do których dołączyli przedszkolacy. Na Stary Rynek, miejsce happeningu, rozpoczętego, a jakże, z hukiem, czyli wystrzałem z wiwatówki Kurkowowego Bractwa Strzeleckiego – przyprowadziła ich orkiestra dęta Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1.

Cały czas trwał konkurs pn. „Literackie Fantazje”, albowiem w happeningu liczyło się także przebranie za jakiegoś książkowego bohatera. W Alejce Wolnych Książek przy Starym Rynku była okazja do wymienienia się lub oddania swoich książek, by te mogły zostać odkryte przez kolejnych czytelników.

W tym roku utwory profesor Joanny Papuzińskiej, Ewy Chotomskiej, a także naszych bydgoskich poetów, Aliny Rzepeckiej i Stefana Pastuszewskiego, satyryka Zdzisława Prussa, specjalnie przez autorów na tę okazję napisane, odczytali: Anna Mackiewicz, Adam Zynorowski, Alina Rzepecka, Urszula Guźlecka, Ewa Dąbska, Barbara Jendrzejewska, Jarosław Mikołajewski, Magdalena Popielewska, Dorota Czechowska, Stefan Pastuszewski, Joanna Pluta, Adżelika Warchał, Tomasz Skory, Józef Jarosz.

Okrzykiem przewodnim tegorocznego bookcrossingu były słowa: „Książka triumfuje – Bydgoszcz świętuje!”

W MCK-owskiej Cafe Szpulka Joalanta Niwińska poprowadziła spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim – autorem książek dla najmłodszych, który przełożył dzieła, m.in. Dantego, Petrarki, Michała Anioła, a dla dzieci, m.in., „Pinokia” C. Collodiego.

Podobne wpisy

Powiązane treści