Bydgoszcz
-8C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H -8 • L -8
-9C
Pon
-9C
Wt
-12C
Sr
-11C
Czw
-10C
Pt
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIW K-POW NFZ ocenili porozumienie między resortem zdrowia a rezydentami
NFZ konferencja_SG (4)
09.02.2018 | 18:12

W K-POW NFZ ocenili porozumienie między resortem zdrowia a rezydentami

Na zdjęciu: W trakcie konferencji.

Fot. Stanisław Gazda

Elżbieta Kasprowicz, szefowa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy i Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski mówili dzisiaj w siedzibie NFZ o skutkach porozumienie pomiędzy ministrem zdrowia a rezydentami.

W ich wypowiedziach dominowała wiara, iż przyczyni się ono do skrócenia kolejek i zwiększy dostępność do lekarzy, choć należy mieć świadomość, iż nie stanie się to z dnia na dzień, oraz wiara, że zawarte w porozumieniu postulaty uda się zrealizować.

A oto najważniejsze założenia Porozumienie Ministra Zdrowia z Porozumieniem Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy: Jako cele strategiczne obie strony Porozumienia uznają zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych, poprawę ich jakości oraz efektów zdrowotnych poprzez: budowę systemu ochrony zdrowia nastawionego na pacjenta; zwiększenie finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia; zagwarantowanie lepszych warunków pracy kadrom medycznym; poprawę efektywności organizacyjnej opieki poprzez zwiększenie zastosowania nowoczesnych narzędzi informatycznych i lepsze zarządzanie kapitałem ludzkim; zmniejszenie obciążeń biurokratycznych nałożonych na strategiczny personel medyczny, w szczególności lekarzy i pielęgniarki, promocję usług wysokiej jakości.

Warunkiem realizacji celów strategicznych jest zapewnienie, w opinii przedstawicieli PR OZZL, wzrostu finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia w Polsce i drogi dojścia do średniej europejskiej, na poziomie nie niższym niż 6,8% Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Mając na uwadze najwyższe dobro chorych, dla zaprzestania eskalacji konfliktu i rozpoczęcia dalszej pracy w warunkach partnerskich, dostrzegając dobrą wolę obu stron, w drodze porozumienia ustalono, że Minister Zdrowia zobowiązuje się do podjęcia niezbędnych działań mających na celu przyspieszenie wzrostu nakładów na publiczny system ochrony zdrowia do 6% Produktu Krajowego Brutto (PKB).

W styczniu 2020 r. strony odbędą oficjalne spotkania robocze mające na celu ocenę realizacji Porozumienia oraz zrewaluują możliwość kolejnego przyspieszenia wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail