Bydgoszcz
14C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 16 • L 12
24C
Sr
28C
Czw
21C
Pt
21C
Sob
19C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIW niedzielę żałoba narodowa. Co oznacza?
żałoba narodowa - wikipedia dudzisław
22.12.2018 | 15:10

W niedzielę żałoba narodowa. Co oznacza?

Na zdjęciu: Flagi zostaną przepasane kirem i opuszczone do połowy masztu.

Fot. Dudzisław (wikipedia, creative commons)

Zgodnie z rozporządzaniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej niedziela, 23 grudnia będzie dniem żałoby narodowej. To efekt czwartkowej tragedii w pobliżu czeskiej Karwiny.

Do wybuchu metanu doszło w czwartek wieczorem w kopalni we wsi Stonava w okolicy Karwiny, niedaleko granicy z Polską. W momencie katastrofy na głębokości ponad ośmiuset metrów pracowało 23 górników. Zginęło 13 spośród nich, w tym 12 obywateli Polski. 10 osób zostało rannych.Pożar pod ziemią trwa do chwili obecnej, co uniemożliwia wydobycie ciał ofiar.

Jak poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, jedną z ofiar jest mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego z gminy Lipno. W piątek na miejscu wypadku zjawili się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Po konsultacji z szefem rządu prezydent Duda zdecydował, że najbliższa niedziela będzie dniem żałoby narodowej w całym kraju.

To będzie pierwsza żałoba narodowa w Polsce od 2013 roku, gdy została ogłoszona po śmierci Tadeusza Mazowieckiego. W jej czasie flagi państwowe na gmachach publicznych zostaną opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem. Odwołane zostaną zaplanowane na ten dzień imprezy masowe, rozrywkowe i sportowe. Jednostki publicznej radiofonii i telewizji, nadawcy koncesjonowani oraz redakcje dzienników i czasopism muszą w czasie żałoby uwzględnić potrzebę uczczenia pamięci ofiar. Ograniczona zostanie emisja programów rozrywkowych i komedii.


Powiązane treści