Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 15 • L 15
16C
Sob
16C
Nd
14C
Pon
17C
Wt
15C
Sr
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeW regionie powstaną nowe elektrociepłownie. Jedna z nich na Osowej Górze
kpec, elektrociepłownie, metropolia bydgoszcz - st
30.08.2017 | 14:48

W regionie powstaną nowe elektrociepłownie. Jedna z nich na Osowej Górze

Na zdjęciu: Przedstawiciele władz miast, w których zostaną wybudowane elektrociepłownie spotkali się w siedzibie spółki KPEC.

Fot. ST

14 milionów złotych trafi do spółki KPEC na inwestycje na terenie Metropolii Bydgoszcz. Dotacja z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwoli wybudować pięć elektrociepłowni gazowych.

Nowe elektrociepłownie powstaną na Osowej Górze w Bydgoszczy, a także w Nakle, Szubinie, Koronowie i Solcu Kujawskim, czyli na terenie gmin zaopatrywanych przez KPEC w ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania wody ciepłej.

Do produkcji wykorzystywana będzie kogeneracja, czyli proces technologiczny, podczas którego w źródle ciepła jednocześnie wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna, dzięki czemu maleją koszty. Zastosowanie gazu ziemnego w nowo budowanych elektrociepłowniach ma pozwolić na zmniejszenie zużycia węgla kamiennego. Kolejną korzyścią ma być ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłów do atmosfery.

Inwestycja, której podejmuje się bydgoska spółka, to kolejne wspólne działanie na rzecz gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz – podkreślał na konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski. – Projekt wpisuje się w nasze priorytety. Jego realizacja to po pierwsze znaczne oszczędności, a po drugie – przejaw naszej dbałości o ekologię – tłumaczył prezydent.  Na spotkaniu z mediami pojawili się też przedstawiciele władz pozostałych gmin, na których powstaną elektrociepłownie.

Łączna wartość zadań wynosi 38,5 mln zł, z czego nieco ponad 14 mln będzie pochodziło z dofinansowania.  Szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie docelowo 50 466,54 ton CO2 rocznie

Powiązane treści