Bydgoszcz
-7C
Lekkie opady śniegu
85% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H -7 • L -7
-10C
Pon
-6C
Wt
-2C
Sr
4C
Czw
2C
Pt
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIW Światowym Dniu AIDS: „Czerwona Kokardka” na Starym Rynku
Czerwona Kokardka na Starym Rynku
27.11.2015 | 18:22

W Światowym Dniu AIDS: „Czerwona Kokardka” na Starym Rynku

Czerwona Kokardka - 1 grudnia politycy, osoby publiczne i każdy, kto solidaryzuje się z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, nosi ją tego dnia na ubraniu. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r.

Na zdjęciu: Jak co roku, 1 grudnia na Starym Rynku czrwona kokardka ułożona zostanie ze zniczy.

Fot. Stanisław Gazda

1 grudnia obchodzony będzie Światowy Dzień AIDS , kiedy to w sposób szczególny okazuje się wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS, ale też stara się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Symbolem solidarności z chorymi i zakażonymi jest „Czerwona Kokardka”.

W Polsce od początku epidemii (1985 r.) do końca sierpnia 2014 r. zakażenie wykryto u 18 204 osób, jednak eksperci szacują, że liczba osób zakażonych w rzeczywistości jest co najmniej dwukrotnie wyższa. Na AIDS zachorowały 3163 osoby i 1283 osoby zmarły.

W województwie kujawsko-pomorskim ogółem od początku rejestracji (tj. od 1985 roku) do 24 listopada 2015 roku odnotowano 776 osób zakażonych HIV i 184 zachorowania na AIDS. Z powodu choroby zmarły 93 osoby.

Stało się już tradycją, że 1 grudnia, w godzinach popołudniowych, pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy wraz z przedstawicielami Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland, Oddział Bydgoszcz uczestniczyć będą w akcji „Czerwona Kokardka” na Starym Rynku w Bydgoszczy.

Zdaniem specjalistów, sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest stabilna – rocznie wykrywa się ok. 1000 nowych zakażeń.

 

 

Powiązane treści