Bydgoszcz
7C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 7 • L 7
-3C
Pt
-3C
Sob
3C
Nd
7C
Pon
8C
Wt
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWarto być prymusem. Czekają dodatkowe pieniądze
student-1178024_1280
17.09.2016 | 15:53

Warto być prymusem. Czekają dodatkowe pieniądze

Stypendia dla maturzystów mają zachęcić ich do pozostania w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: W tym konkursie liczy się wynik z matematyki.

Fot. wolny dostęp

Kilkaset złotych miesięcznie mogą uzyskać szczególnie uzdolnieni uczniowie z Bydgoszczy i regionu. Zarówno bydgoski magistrat, jak i urząd marszałkowski prowadzą nabory w ramach programów stypendialnych na rok akademicki i szkolny 2016/2017.

Maksymalnie 250 tysięcy złotych znajduje się w puli prezydenta Bydgoszczy na wsparcie dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy mogą pochwalić się wysokim wynikiem z egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym. W ten sposób władze miasta chcą zachęcić ich do pozostania w mieście nad Brdą.

Na co może liczyć tegoroczny maturzysta, który z „królową nauk” jest za pan brat? Na comiesięczne stypendium w kwocie 500 złotych, które będzie wypłacane w okresie od października do czerwca przyszłego roku.

Ratusz stawia jednak warunki – oprócz wyniku maturalnego z rozszerzonej matematyki na poziomie minimum 60 procent, uczeń ubiegający się o wsparcie musi podjąć studia na jednej z bydgoskich – publicznych bądź niepublicznych – uczelni. I to na wybranych kierunkach, wśród których królują kierunki techniczne. To między innymi informatyka, mechatronika, inżynieria materiałowa, budownictwo, wzornictwo czy transport.

Wniosek o stypendium można składać w urzędzie miasta do 7 października. Należy do niego dołączyć potwierdzoną za zgodność z oryginałem kserokopię świadectwa maturalnego wydanego w 2016 roku, zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na studia oraz potwierdzenie zameldowania na pobyt stały w Bydgoszczy.

Tydzień krócej na złożenie aplikacji mają uczniowie gimnazjum oraz szkół średnich, którzy chcą skorzystać ze stypendium marszałka województwa. W ramach projektu „Prymus Pomorza i Kujaw” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 można uzyskać miesięcznie 300 złotych wypłacane przez dziesięć miesięcy rozpoczętego właśnie roku szkolnego. Dodatkowe pieniądze mają trafić do ponad tysiąca uczniów w całym regionie. – Program stypendialny stworzyliśmy z myślą o tych, którzy dobrze radzą sobie w nauce z przedmiotami przyrodniczymi, informatycznymi, matematyką, językami obcymi oraz przedsiębiorczością – wylicza marszałek Piotr Całbecki.

Aby złożyć wniosek o marszałkowskie stypendium, należy być mieszkańcem regionu, w ostatnich trzech latach uzyskać tytuł finalisty albo laureata konkursu bądź olimpiady z wyżej wymienionych dyscyplin. Podobnie jak w Bydgoszczy, uzyskanie wsparcia nie jest zależne od kryterium dochodowego.


Powiązane treści