Bydgoszcz
9C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNE
H 11 • L 7
15C
Nd
14C
Pon
14C
Wt
17C
Sr
20C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesWażny kontrakt dla Pesy. Bydgoski producent odnowi wagony PKP Intercity
pesa bydgoszcz
23.04.2018 | 17:36

Ważny kontrakt dla Pesy. Bydgoski producent odnowi wagony PKP Intercity

Z pewnością podróżni docenią komfort zmodernizowanych przez PESA Bydgoszcz wagonów - powiedział prezes bydgoskiej firmy Krzysztof Sędzikowski.

Na zdjęciu: Wagony PKP Intercity zostaną wyremontowanę przez Pesę.

Fot. mat. prasowe PESA Bydgoszcz

PKP Intercity podpisało dwie umowy z PESA Bydgoszcz, w ramach których producent zmodernizuje w sumie 123 wagony pasażerskie z prawem opcji na kolejne 62 wagony. Łączna kwota przeznaczona na modernizację wynosi ponad 477 mln zł brutto. Zawarte kontrakty są elementem największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity.

Pierwsza z podpisanych umów zawartych między PKP Intercity i PESA Bydgoszcz obejmuje modernizację 83 wagonów osobowych, z opcją na dodatkowe 42, które będą kursować jako bezprzedziałowe 2 klasy, zaś przedmiotem drugiego kontraktu jest modernizacja 40 wagonów z opcją na dodatkowych 20. Łączna kwota planowanych inwestycji wyniesie ponad 718 mln zł brutto i obejmie 185 wagonów, jeśli PKP Intercity skorzysta z prawa opcji, czyli zamówienia dodatkowej puli zmodernizowanych wagonów. – Współpraca z PKP Intercity jest dla nas bardzo ważna, jesteśmy przygotowani do realizacji tych modernizacji. Z pewnością podróżni docenią komfort zmodernizowanych przez PESA Bydgoszcz wagonów – powiedział firmy Krzysztof Sędzikowski. Zadowolenie wyraził także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Cieszymy się, że polskie przedsiębiorstwa realizują kolejne zamówienia dla naszego narodowego przewoźnika. Jest to duży impuls pozwalający rozwijać się polskim przedsiębiorstwom w sektorze kolejowym. Efektem prowadzonych inwestycji będzie kolej punktualna, komfortowa i bezpieczna – stwierdził minister

Zgodnie z zawartymi umowami, producent zobowiązany jest do realizacji zamówienia w okresie 30 miesięcy, natomiast kolejne 18 miesięcy przeznaczone zostanie na  przeglądy wagonów na trzecim poziomie utrzymania. Realizowany przez PKP Intercity największy w historii spółki program inwestycyjny „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” ma przyczynić się do poprawy opinii pasażerów. – Przewoźnik konsekwentnie realizuje swoje założenia tym samym wpisując się w Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – podkreślił Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Zmodernizowane wagony będą wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja  obejmie również monitoring, wzmacniacze sygnału GSM/LTE oraz toalety z zamkniętym układem. Z myślą o komforcie podróży pojazdy zostaną wyciszone. Numery foteli zostaną oznaczone dodatkowo alfabetem Braille`a. – Umowy zawarte z PESA Bydgoszcz są elementem strategii taborowej, w ramach której zainwestujemy ponad 7 mld zł w podnoszenie standardów podróży koleją – wskazał Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Odnowione składy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce, m.in. na trasach:

·       Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok),

·       Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok),

·       Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – (Świnoujście)


Powiązane treści